معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

10 دیدگاه

راهنمای معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

راهنمای معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

هر ساله تعداد زیادی از هم وطنان، برای تحصیل بهتر و باکیفیت‌تر، راهی کشور ترکیه می‌شوند. در واقع این موضوع دلایل مختلفی مانند هزینه‌های مناسب، کیفیت زندگی ایده‌آل، اعتبار بالای دانشگاه‌ها، نزدیکی به ایران، داشتن شرایط کار و اقامت بهتر و… اشاره کرد. اما در این میان، نوع دانشگاه انتخابی افراد می‌تواند تأثیری مستقیم بر روی روند تحصیل آن‌ها داشته باشد. بیشتر این افراد دانشگاه های دولتی ترکیه را ترجیح می‌دهند.

با این حال شناخت سایر متقاضیان از این دانشگاه‌ها محدود بوده و نمی‌دانند که کدام مورد می‌تواند انتخاب بهتری برای آنها باشد. ما در ادامه این مقاله سعی کرده‌ایم تا تمام آن‌ها را به شیوه‌ای مناسب خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. لذا اگر شما هم متقاضی تحصیل در ترکیه هستید، حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. 

دلیل انتخاب دانشگاه های دولتی ترکیه 

قبل از اینکه بخواهیم به معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه بپردازیم، بهتر است ابتدا با دلیل انتخاب آن‌ها آشنا شویم. در واقع دانشگاه‌های دولتی، هر ساله بودجه مناسبی از جانب دولت دریافت می‌کنند. همین عامل باعث شده تا هزینه‌های تحصیل در آنها بسیار ایده‌آل‌تر باشد. اگرچه برای دانشجویان خارجی شهریه دریافت می‌شود، اما به‌مراتب کمتر است. افزون بر این موارد، عمر و اعتبار دانشگاه های دولتی ترکیه، بیشتر از دانشگاه‌های خصوصی است. این مورد هم باعث شده تا مدرک آنها اهمیت بیشتری برای جویندگان شغل داشته باشند. 

مورد بعدی که توانسته دانشگاه های دولتی ترکیه را برای دانشجویان خارجی مناسب کند، داشتن محیط آموزشی بهتر است. این دانشگاه‌ها به دلیل عمر بالای خود، ساختمان‌های بزرگ‌تری در اختیار داشته و همین باعث شده تا خوابگاه‌ها و البته محیط‌های تحقیقاتی مناسبی داشته باشند.

چنین موضوعی هم موجب شده تا هزینه خوابگاه و خوراک در این دانشگاه‌ها ارزان‌تر باشد. اگرچه تحصیل در این دانشگاه‌ها برای دانشجویان بومی رایگان است، اما دانشجویان خارجی هم می‌توانند با هزینه‌های معقولی از تحصیل و البته خدمات جانبی بهره‌مند شوند. همین عامل هم باعث کارآمدی این دانشگاه‌ها شده است. 

دلیل انتخاب دانشگاه های دولتی ترکیه 

برترین دانشگاه های دولتی ترکیه 

ترکیه از دیر باز دانشگاه‌ها و مراکز علمی زیادی را در دل خود  داشته است. اما بعد از پایه‌گذار ترکیه مدرن توسط آتاتورک، تغییرات زیادی در سیستم آموزشی آن ایجاد و در نتیجه تعداد دانشگاه‌ها هم بیشتر شد. تا جایی که امروزه حدود 200 دانشگاه در این کشور وجود دارد که بخش زیادی از آن‌ها دولتی هستند. از جمله دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازایچی
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه مارمارا
 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه چوکورووا
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه ارجیس
 • دانشگاه سلجوق
 • و….

این موارد تعدادی از دانشگاه‌های برتر دولتی در ترکیه هستند که ما سعی کردیم تا آنها را به ترتیب رنکینگ برای شما قرار دهیم. در ادامه هم تعدادی از آن‌ها را به‌دقت زیر ذره‌بین نقد و بررسی خود قرار داده و اطلاعات بیشتری از آنها ارائه می‌دهیم. 

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه 

دانشگاه فنی خاورمیانه را می‌توان به‌عنوان بهترین دانشگاه ترکیه از لحاظ رنکینگ جهانی دانست. این دانشگاه غالباً رشته‌های علوم فنی را ارائه می‌دهد. ساختار این دانشگاه از 5 دانشکده مختلف تشکیل شده که در مجموع 41 رشته را ارائه می‌دهند. از جمله رشته‌های برتر این دانشگاه می‌توان به مهندسی محیط‌زیست، مهندسی هوافضا، مهندسی مواد و متالورژی و مهندسی معدن اشاره کرد.

 از طرفی دیگر این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، بیش از 175 دوره آموزشی دارد. این موضوع در کنار کیفیت تحصیلی بالا و البته اساتید مجرب آن باعث شده تا قادر به دریافت رتبه جهانی 446 باشد. همچنین رتبه نخست را هم در کشور ترکیه به دست آورده است. قرارگیری در داخل شهر آنکارا و داشتن برنامه‌های مختلف برای تدریس به زبان انگلیسی، از دیگر مواردی است که باعث شده تا این دانشگاه گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه باشد. 

معرفی دانشگاه بوغازایچی

این دانشگاه را می‌توان به‌عنوان دومین دانشگاه ترکیه دانست که از نظر سطح علمی، بعد از دانشگاه فنی خاورمیانه قرار می‌گیرد. این دانشگاه به محیط سرسبز و البته اهمیتش به محیط زیست اطراف شهرت دارد. به نحوی که آن را دانشگاه سبز می‌گویند. این دانشگاه در منطقه ببک استانبول قرار داشته و حدود 53 سال از افتتاح آن می‌گذرد. با این حال توانسته در این مدت، موفقیت‌های بسیار زیادی را به دست آورد.

به نحوی که در حال حاضر جایگاه 632 جهان را به خود اختصاص داده و توانسته به یکی از بهترین دانشگاه‌های فنی در خاورمیانه بدل شود. این دانشگاه بیشتر رشته‌هایی همچون اقتصاد، مدیریت، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، حقوق و… را در خود دارد. برای همین اگر به دنبال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه باشید، این دانشگاه مقصد شما نخواهد بود.

اما اگر به دنبال تحصیل علوم پایه و هنرهای زیبا باشید، بدون شک دانشگاه بوغازایچی می‌تواند در صدر انتخاب‌های شما قرار گیرد. برای ورود به این دانشگاه باید معدل مناسبی داشته و در آزمون YOS هم نمره مناسبی را کسب کرده باشید. 

معرفی دانشگاه حاجت تپه 

اگر در پی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه باشید، بدون شک دانشگاه حاجت تپه به‌عنوان بهترین انتخاب ممکن برای شما قلمداد می‌شود. این دانشگاه به دلیل داشتن محیط آموزشی عالی و اساتید مجرب، توانسته اعتبار بسیار زیادی را در سطح بین‌المللی به دست آورد. به نحوی که رتبه جهانی آن حدوداً 732 است.

از لحاظ علمی هم در جایگاه سوم دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد.  افزون بر این موارد، از لحاظ گستردگی هم به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی در ترکیه شناخته می‌شود که 9 دانشکده، 14 مدرسه، 2 پردیس دانشگاهی، 1 مدرسه هنر، همچنین 12 مؤسسه علمی را در خود جای‌داده است. 

این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده و می‌تواند یک مقصد بسیار مناسب برای متقاضیان ایرانی باشید؛ چرا که شرایط زندگی و کار بسیار مناسب‌تری در آن فراهم است. از طرفی دیگر این دانشگاه رشته‌های محبوبی مانند پزشکی، داروسازی، رادیولوژی فک و صورت، اندودنتیکس، جراحی دهان و فک و صورت، پروتزهای دندانی، دندان‌پزشکی ترمیمی و… را ارائه می‌دهد.

مدرک این دانشگاه هم مورد پذیرش وزارت بهداشت و درمان ایران بوده و دانشجویان می‌توانند به‌سادگی با آن مجوز کار در داخل کشور بگیرند. نکته جالب‌تر، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آن است که باعث می‌شود تا شرایط مناسب‌تری برای دانشجویان بین‌المللی فراهم باشد. 

دلیل انتخاب دانشگاه های دولتی ترکیه 

معرفی دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از مراکز علمی معتبر در این کشور دانست که اعتبار بسیار زیادی دارد. این دانشگاه به دلیل عمر طولانی خود، تقریباً تمام رشته‌های فنی، علوم پایه، علوم پزشکی و علوم انسانی و… را پوشش می‌دهد. همین عامل باعث شده تا یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های این کشور باشد. این دانشگاه در سطح بین‌المللی جایگاه 652 را دارد که نشان از سطح علمی بالای آن است.

اما از لحاظ رتبه‌بندی داخلی دانشگاه‌های ترکیه، جایگاه چهارم را در اختیار دارد. از جمله محبوب‌ترین رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شود می‌توان به پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی اشاره کرد. سطح علمی بالا و البته پذیرش مدرک آن توسط وزارت بهداشت ایران، باعث شده تا بسیاری از متقاضیان ایرانی این دانشگاه را در لیست انتخاب‌های خود قرار دهند. 

معرفی دانشگاه استانبول 

دانشگاه استانبول را می‌توان از دیگر مراکز علمی قدیمی در این کشور دانست که عمر آن به دوره عثمانی‌ها باز می‌گردد. این دانشگاه گستردگی زیادی داشته و پردیس‌های مختلفی از آن ایجاد شده است. همین عامل هم باعث شده تا بتواند رشته‌های مختلفی از جمله علوم انسانی، رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، علوم مهندسی و… را پوشش دهد. خود این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی بالایی که دارد، در جایگاه 473 جهان قرار داشته و بعد از دانشگاه خاورمیانه، به‌عنوان معتبرترین دانشگاه این کشور در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود.

همین عامل هم باعث شده تا تعداد زیادی از دانشجویان خارجی، این مرکز را برای تحصیل خود انتخاب کنند. در مقابل این دانشگاه هم بورسیه‌های مختلف و امکانات تحصیلی مانند خوابگاه‌های مجهز، سیستم ایاب و ذهاب مناسب و… را در اختیار آنها قرار داده است. ترکیب کلی این موارد باعث شده تا این دانشگاه یکی از محبوب‌ترین مراکز علمی ترکیه باشد. 

معرفی دانشگاه اژه 

دانشگاه اژه را می‌توان به‌عنوان بهترین دانشگاه ترکیه دانست که در شهری غیر از استانبول یا آنکارا واقع شده است. این دانشگاه یک محیط آموزشی بزرگ داشته و در شهر توریستی و زیبای ازمیر قرار دارد. افزون بر این موارد، سطح کیفی بسیار ایده‌آلی دارد که باعث شده تا در رتبه 832 جهان قرار گیرد. خوشبختانه این دانشگاه طیف مختلفی از رشته‌های پزشکی؛ دندانپزشکی و داروسازی و… را هم ارائه می‌دهد. لذا اگر جزو متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه باشید، به‌احتمال زیاد این دانشگاه در صدر انتخاب‌های شما خواهد بود. 

معرفی دانشگاه قاضی یا غازی

دانشگاه قاضی که به‌عنوان یکی دیگر از مراکز علمی برتر در کشور ترکیه شناخته می‌شود که در شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1926 افتتاح شده و از این جهت به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز علمی در این کشور شناخته می‌شود. خود دانشگاه، پردیس‌های مختلفی در داخل آنکارا دارد.

همچنین این دانشگاه مدارس و مؤسسات علمی گوناگونی را پوشش می‌دهد که مجموع آن‌ها در کنار همدیگر، تعداد زیادی از رشته‌های مهندسی علوم انسانی، پزشکی و دندانپزشکی، پیراپزشکی و.. را ارائه می‌دهند. شرایط تحصیل به انگلیسی و ترکی، نزدیکی به مراکز اصلی شهر آنکارا، کیفیت آموزش بالا و… باعث شده تا این دانشگاه دولتی ترکیه، متقاضیان زیادی داشته باشد. 

سخن آخر 

اگر جزو متقاضیان تحصیل در ترکیه باشید، بدون شک دانشگاه‌های بسیار زیادی برای انتخاب پیش روی شما قرار می‌گیرد. اما در این میان دانشگاه‌های دولتی می‌توانند انتخاب ایده‌آلی از لحاظ کیفیت و هزینه‌های تحصیل باشند. با این وجود بخش زیادی از افراد با آنها آشنایی ندارند. ما در این مقاله سعی کردیم تا به معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه بپردازیم. با این حال اگر هنوز سؤال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

پذیرش تحصیلی در ترکیه

تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها

امروزه بسیاری از جوانان با هدف تضمین آینده مالی و شغلی خود به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاهها هستند. با توجه به وجود رقابت سنگین و گاهی ناعادلانه در فرآیند برگزاری کنکور و این که دانشجویان برای ورود به دانشگاه بایستی مدتهای متمادی صرف آمادگی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاهها نمایند، عدم موفقیت در کنکور و یا عدم امکان تحصیل در دانشگاههای معتبر ممکن است موجب سرخوردگی و ناامیدی متقاضیان شود. از این رو بسیاری از والدین و دانش آموزان به فکر مهاجرت و تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌باشند.

 1. از مزایای تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاهها و بهترین رشته‌های پزشکی و مهندسی بدون شرکت در آزمون ورودی
 3. آشنایی با یک یا دو زبان خارجی که در مسیر موفقیت دانشجویان یک امر ضروری است.
 4. آشنایی با فرهنگها و افراد بیگانه
 5. امکان مراودات بین المللی به منظور اشتغال در کشورهای خارجی
 6. امکان مراودات بانکی بین المللی
 7. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در همان کشور و یا سایر کشورها

امکان اشتغال در داخل کشور پس از اتمام تحصیلات در صورتی که دانشگاه محل تحصیل مورد تایید وزارت بهداشت و یا علوم باشند.

کشور ترکیه از قدیم الایام با توجه به وجود پیوندهای قوی فرهنگی و نزدیکی به ایران، مقصد مورد علاقه ایرانیان به منظور گردشگری، تجارت، اشتغال، اقامت و … بوده است. همچنین به دلیل برخورداری از دانشگاههای معتبر و مطرح در سطح جهانی، به خصوص در سالهای اخیر تبدیل به یکی از محبوبترین مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی شده است.

مزایای تحصیل در کشور ترکیه عبارتند از:

 1. امکان پذیرش بدون آزمون در رشته‌های پزشکی و فنی مهندسی
 2. امکان تحصیل در دانشگاههایی با رتبه جهانی بالا
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در سایر کشورها
 4. هزینه‌های زندگی ارزانتر نسبت به سایر کشورها
 5. امکان اشتغال و ادامه تحصیل در ایران در صورت مورد تایید بودن دانشگاه
 6. نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران
 7. مراودات فرهنگی، بانکی و علمی با تمامی کشورهای جهان

در کدام دانشگاه ترکیه تحصیل کنم؟

هنگام انتخاب دانشگاه بایستی به موارد زیر توجه کرد:

 • شهر محل تحصیل و هزینه‌های زندگی در آن شهر
 • هزینه پذیرش
 • میزان شهریه
 • دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه
 • مورد تایید بودن یا نبودن توسط وزارت بهداشت و علوم
 •  رتبه جهانی و کشوری دانشگاه
 • دارا بودن رشته مورد نظر

رتبه بندی دانشگاههای ترکیه

امروزه چندین سیستم رتبه بندی برای دانشگاههای دنیا وجود دارد که هر کدام معیارها و ملاکهای خاص خود را برای مشخص کردن رنک (rank) دانشگاهها دارند، چنانچه یک دانشگاه در رتبه‌های زیر 1000 قرار داشته باشد، جزو دانشگاههای سطح بالای دنیا در نظر گرفته‌ می‌شود. 

وب سایت تومر آکادمی، به عنوان مرجع آموزش زبان ترکی استانبولی در ایران و واسطه برتر پذیرش تحصیلی در کشور ترکیه، رتبه بندی دانشگاههای ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاههای ترکیه

در زیر رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاه های ترکیه را مشاهده میکنید که بر اساس سیستمهای رتبه بندی QS، ISC و THE

RANK نام فارسی UNIVERSITY
THE ISC QS
501-600 801-900 477 کوچ Koç Unıversıty
601-800 601-700 501-510 فنی خاورمیانه Middle East Technical University
501-600 1401-1600 531-540 سابانجی Sabancı University
601-800 1001-1200 561-570 بیلکنت Bilkent University
601-800 601-700 601-650 فنی استانبول Istanbul Technical University
801-1000 801-900 701-750 بُعاز ایچی Boğaziçi University
601-800 501-600 801-1000 حاجت تپه Hacettepe University
1001-1200 501-600 801-1000 استانبول Istanbul University
+1201 501-600 1001-1200 آنکارا Ankara University
+1201 1001-1200 1001-1200 قاضی Gazi University
+1201 1201-1400 1001-1200 استانبول آیدن Istanbul Aydın University
1001-1200 1201-1400 1001-1200 یلدز تکنیک Yıldız Technical University
+1201 1401-1600 1201-1400 آک دنیز Akdeniz University
+1201 +2001 1201-1400 آنادولو Anadolu University
+1201 1001-1200 1201-1400 دوکوز ایلول Dokuz Eylül University
+1201 901-1000 1201-1400 اژه Ege University
+1201 1601-1800 1201-1400 فنی گبزه Gebze Technical University
+1201 1201-1400 1201-1400 استانبول بیلگی Istanbul Bilgi University
+1201 1401-1600 1201-1400 انستیتو تکنولوژی ازمیر Izmir Institute of Technology
+1201 801-900 1201-1400 مارمارا Marmara University
1001-1200 1401-1600 +1400 آتاتورک Atatürk University
+1201 1001-1200 +1400 چوکورورا Çukurova University
+1201 1201-1400 +1400 ارجییس Erciyes University
+1201 1801-2000 +1400 ساکاریا Sakarya University
+1201 1201-1400 مرسین Mersin University
+1201 1201-1400 دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب TOBB University of Economics and Technology
+1201 1201-1400 اولوداع Uludağ University
801-1000 1401-1600 باهچه شهیر Bahçeşehir University
+1201 1401-1600 مدیترانه شرقی Doğu Akdeniz Üniversitesi
+1201 1401-1600 قاضی آنتپ Gaziantep University
+1201 1401-1600 قاضی عثمان پاشا Gaziosmanpaşa University
+1201 1401-1600 کُجِعلی Kocaeli University
+1201 1401-1600 سلچوک Selçuk University
+1201 1401-1600 علوم سلامتی Sağlık Bilimleri Üniversitesi
+1201 1601-1800 آجی بادم Acıbadem University
+1201 1601-1800 آدی یامان Adıyaman University
+1201 1601-1800 باشکنت Başkent University
+1201 1601-1800 بینگل Bingöl University
401-500 1601-1800 چانکایا Çankaya University
+1201 1601-1800 فرات Fırat University
+1201 1601-1800 گیرِسون Giresun University
+1201 1601-1800 قفقاز Kafkas University
+1201 1601-1800 فنی کارادنیز Karadeniz Technical University
+1201 1601-1800 کارمان اوعلو Karmanoğlu Mehmetbey University
+1201 1601-1800 نجم الدین اربکان Necmettin Erbakan University
+1201 1601-1800 19 مایس On Dokuz Mayıs University
1001-1200 1601-1800 اوزیعین Özyeğin University
+1201 1601-1800 سینوپ Sinop University
+1201 1801-2000 آبانت Abant İzzet Baysal University
+1201 1801-2000 ارزینجان بینالی یلدرم Erzincan Binali Yıldırım
+1201 1801-2000 اسکی شهیر عثمان قاضی Eskişehir Osmangazi University
801-1000 1801-2000 مدنیت İstanbul Medeniyet University
+1201 1801-2000 مدیپول İstanbul Medipol University
+1201 1801-2000 کاتب چلبی İzmir Katip Çelebi University
+1201 1801-2000 سلیمان دمیرل Süleyman Demirel University
+1201 +2001 آدنان مندرس Adnan Menderes University
1001-1200 +2001 آتلم Atılım University
+1201 +2001 بالک اسیر Balıkesir University
1001-1200 +2001 بزم عالم واکف Bezmialem Vakıf University
1001-1200 +2001 دوزجه Düzce University
1001-1200 +2001 کارابوک Karabük University
+1501 +2001 یدی تپه Yeditepe University

 

لابراتوار تحقیقاتی رتبه بندی دانشگاهها دانشگاه فنی خاورمیانه (ODTÜ)، اسامی دانشگاههای برتر ترکیه در سال 2023 را بر اساس عملکرد آکادمیک به این شرح اعلام نموده است :

Bahçeşehir Üniversitesi 62 Koç Üniversitesi 1
Düzce Üniversitesi 63 Hacettepe Üniversitesi 2
Karabük Üniversitesi 64 Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ 3
Kırıkkale Üniversitesi 65 İstanbul Üniversitesi 4
Eskişehir Teknik Üniversitesi -ETÜ 66 İstanbul Teknik Üniversitesi – İTÜ 5
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – KSÜ 67 Ankara Üniversitesi 6
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 68 Sabancı üniversitesi 7
Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi – ATÜ 69 Gazi Üniversitesi 8
Konya Teknik Üniversitesi 70 Ege Üniversitesi 9
Trakya Üniversitesi 71 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 10
Ordu Üniversitesi 72 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa – İÜC 11
Afyon Kocatepe Üniversitesi – AKÜ 73 Gebze Teknik Üniversitesi 12
Bursa Teknik Üniversitesi 74 Yıldız Teknik Üniversitesi 13
Kadir Has Üniversitesi 75 Boğaziçi Üniversitesi 14
Hitit Üniversitesi 76 Marmara Üniversitesi 15
Aksaray Üniversitesi 77 Dokuz Eylül Üniversitesi – DEÜ 16
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi – KMÜ 78 Erciyes Üniversitesi 17
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 79 Atatürk Üniversitesi 18
Dicle Üniversitesi 80 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 19
İskenderun Teknik Üniversitesi 81 Fırat Üniversitesi 20
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 82 Karadeniz Teknik Üniversitesi – KTÜ 21
Adıyaman Üniversitesi 83 Selçuk Üniversitesi 22
Bartın Üniversitesi 84 Çukurova Üniversitesi 23
Hasan Kalyoncu Üniversitesi 85 Akdeniz Üniversitesi 24
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 86 Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi 25
Erzurum Teknik Üniversitesi 87 On dokuz Mayıs Üniversitesi – OMÜ 26
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 88 Acıbadem Mehmet Ali Aydılar Üniversitesi 27
Kastamonu Üniversitesi 89 Sakarya Üniversitesi 28
Yozgat Bozok Üniversitesi 90 Bursa Uludağ Üniversitesi 29
Balıkesir Üniversitesi 91 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 30
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 92 İnönü Üniversitesi 31
İzmir Ekonomi Üniversitesi- İEÜ 93 Çankaya Üniversitesi 32
Yaşar Üniversitesi 94 Kocaeli Üniversitesi 33
Giresun Üniversitesi 95 Süleyman Demirel Üniversitesi 34
Uşak Üniversitesi 96 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 35
Çankırı Karatekin Üniversitesi 97 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 36
Munzur Üniversitesi 98 İstanbul Medeniyet Üniversitesi 37
İstanbul Bilgi Üniversitesi 99 Sağlık Bilimleri Üniversitesi 38
Siirt Üniversitesi 100 Anadolu Üniversitesi 39
Galatasaray Üniversitesi 101 Van Yüzüncü yıl Üniversitesi 40
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 102 Gaziantep Üniversitesi 41
İstinye Üniversitesi 103 Mersin Üniversitesi 42
Sinop Üniversitesi 104 Abdullah Gül Üniversitesi 43
Biruni Üniversitesi 105 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 44
Kafkas Üniversitesi 106 İstanbul Medipol Üniversitesi 45
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 107 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi 46
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 108 Pamukkale Üniversitesi 47
Iğdır Üniversitesi 109 Yeditepe Üniversitesi 48
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 110 Manisa Celal Bayar Üniversitesi 49
Yalova Üniversitesi 111 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 50
Altınbaş Üniversitesi 112 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 51
İstanbul Arel Üniversitesi 113 Necmettin Erbakan Üniversitesi 52
Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi 114 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 53
Bayburt Üniversitesi 115 Adnan Menderes Üniversitesi 54
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 116 Başkent Üniversitesi 55
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 117 Harran Üniversitesi 56
Demiroğlu Bilim Üniversitesi 118 Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 57
Üsküdar Üniversitesi 119 Özyeğin Üniversitesi 58
Gümüşhane Üniversitesi 120 Bingöl Üniversitesi 59
Artvin Çoruh Üniversitesi 121 Çanakkale Üniversitesi 60
Piri Reis Üniversitesi 122 Atılım Üniversitesi 61

 

همانطور که قبلا ذکر شد مورد تایید بودن دانشگاه در داخل کشور یکی از مواردی است که در انتخاب دانشگاه حائز اهمیت می‌باشد. دانشجویانی که پس از تحصیل در رشته‌های پزشکی قصد بازگشت به کشور را دارند بایستی اطمینان حاصل نمایند که دانشگاه محل تحصیلشان در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.

مشاوره تحصیلی ترکیه

 

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند 2023-2024

 1. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 2. دانشگاه آجی بادم (Acıbadem Üniversitesi)
 3. دانشگاه آتاتورک (Ataturk Üniversitesi)
 4. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 5. دانشگاه باشکنت (Başkent Üniversitesi)
 6. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 7. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 8. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 9. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 10. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 11. دانشگاه آیدین (İstanbul Aydın Üniversitesi)
 12. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi)
 13. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 14. دانشگاه مرمره (Marmara Üniversitesi)
 15. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 16. دانشگاه اندوکوز مایس (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
 17. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشند سال 2023

 1. دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universitesi)
 2. دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)
 3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 4. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 5. دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 6. دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi)
 7. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 8. دانشگاه آنادولو (Anadolu Üniversitesi)
 9. دانشگاه آکدنیز (Akdeniz Üniversitesi)
 10. دانشگاه چانکایا (Çankaya Üniversitesi)
 11. دانشگاه چوکورووا (Çukurova Üniversitesi)
 12. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 13. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 14. دانشگاه ارجییس (Erciyes Üniversitesi)
 15. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 16. دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)
 17. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 18. موسسه فن آوری ازمیر (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
 19. دانشگاه کارابوک (Karabük Üniversitesi)
 20. دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi)
 21. دانشگاه یلدز تکنیک (Yıldız Teknik Üniversitesi)
 22. دانشگاه آلتنباش (Altınbaş Üniversitesi)
 23. دانشگاه آتلم (Atılım Üniversitesi)
 24. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 25. دانشگاه بیکنت (Beykent Üniversitesi)
 26. دانشگاه بیرونی (Biruni Üniversitesi)
 27. دانشگاه اسکی شهیر عثمان قاضی (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)
 28. دانشگاه استانبول بیلگی (İstanbul Bilgi Üniversitesi)
 29. دانشگاه گلیشیم استانبول (İstanbul Gelişim Üniversitesi)
 30. دانشگاه اوکان استانبول (İstanbul Okan Üniversitesi)
 31. دانشگاه ایستسنیه (İstinye Üniversitesi)
 32. دانشگاه اقتصاد ازمیر (İzmir Ekonomi Üniversitesi)
 33. دانشگاه کادیر هاس (Kadir Has Üniversitesi)
 34. دانشگاه کوجعلی (Kocaeli Üniversitesi)
 35. دانشگاه کاراتای (Karatay Üniversitesi)
 36. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 37. دانشگاه 19 مایس (On Dokuz Mayıs Üniversitesi)
 38. دانشگاه اوزیعین (Özyeğin Üniversitesi)
 39. دانشگاه رجب طیب اردوغان (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi)
 40. دانشگاه ساکاریا (Sakarya Üniversitesi)
 41. دانشگاه سلجوک (Selçuk Üniversitesi)
 42. دانشگاه اولوداع (Uludağ Üniversitesi)
 43. دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep Üniversitesi)

مشاوره تحصیل در کشور ترکیه

معرفی دوره های آموزشی جهت تحصیل در کشور ترکیه

اگر میخواهید آموزش زبان ترکی استانبولی را کامل و از صفر یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی مردم کشور ترکیه حرف بزنید ما در وب سایت تومر آکادمی این ویژگی را فراهم کرده ایم تا شما از این آموزش ها بهره مند شوید برای اینکار کافیست به بخش فروشگاه ما مراجعه نمایید.

و یا در زیر لیست چند دوره پر بازدید که حتما در طول مدت اموزش زبان ترکی استانبولی به دردتان میخورد را قرار دادیم :

سایر مقالات ما که میتواند برای شما مفید باشد عبارتند از :

 1. دانشگاه آنکارا
 2. شرایط تحصیل در ترکیه
 3. نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه
 4. معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه
 5. دانشگاه استانبول

10 دیدگاه

 1. 1402-05-19

  سلام خدمت شما. ببخشید امکان داره راهنمایی بفرمائید که برای تحصیل در رشته برق، کدوم دانشگاه مناسب تره؟

  • 1402-05-22

   با سلام
   انتخاب دانشگاه باید با معیارهای شخصی انجام شود زیرا شرایط همه یکسان نیست؛ اما باید گفت که دانشگاه های فنی استانبول، فنی خاورمیانه آنکارا و بغازیچی برای رشته برق مناسب‌تر هستند.

 2. 1402-05-23

  خیلی ممنون و متشکرم از مطالب خوبی که ارائه دادین. زنده باشید

  • 1402-05-25

   با سلام
   سپاس از شما جناب سیفی عزیز. ممنون از نظر خوبتون

 3. 1402-05-28

  سلام خدمت شما. ببخشید میخواستم برای رشته پزشکی برای یکی از دانشگاه های ترکیه اپلای کنم. از نظر شما کدومش مناسب تره؟ مرسی

  • 1402-05-30

   با سلام دوست عزیز
   این مورد به شرایط شخصی شما وابسته است اما با توجه به تجربه ما، دانشگاه های حاجت تپه، آنکارا و استانبول مناسب تر هستند. سپاسگزارم

 4. 1402-06-02

  خیلی کامل و مفید بود. بسیار ممنونم از مجموعه شما

  • 1402-06-05

   با سلام
   ممنون از رضایت شما دوست عزیز. خداروشکر که براتون مفید بوده. متشکرم

 5. 1402-06-07

  میخام تشکر کنم از مجموعه تومرآکادمی بابت این مقاله خوب و کامل. کمک زیادی به من کرد. خیلی ممنونم

  • 1402-06-12

   با سلام
   خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم. ممنونم از نظر خوبتون دوست عزیز

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان کلیک کنید