معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

10 دیدگاه

آکادمی زبان ترکی استانبولی

راهنمای معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه، انتخاب‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. هر یک از این انتخاب‌ها، ویژگی‌های شاخص خود را دارند که باعث می‌شود تا برای گروهی از افراد مناسب باشند. در این میان دانشگاه‌های خصوصی هم می‌توانند گزینه بسیار ایده‌آلی برای افراد باشند. داشتن کیفیت آموزشی بالا، اعتبار فراوان، تراکم بیشتر دانشجویان بین‌المللی، تعرفه‌های مناسب و… از جمله دلایلی است که باعث می‌شود تا این دسته از دانشگاه‌ها به محبوبیت‌های بسیار بیشتری برسند.

با این حال اغلب متقاضیان تحصیل در ترکیه، با این دانشگاه‌ها و اسامی آنها آشنایی ندارند. ما سعی کرده‌ایم تا در ادامه این مقاله، مرور واضحی بر روی آن‌ها داشته باشیم. لذا اگر شما هم به دنبال یک مرکز مناسب برای تحصیل در ترکیه هستید، توصیه می‌کنم که حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی فرمایید. 

دلیل انتخاب دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه 

قبل از اینکه بخواهیم به معرفی برترین دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه بپردازیم، بهتر است ابتدا دلیل محبوبیت آن بین اغلب متقاضیان را شرح دهیم. در حقیقت این دسته از دانشگاه‌ها، به دلیل نوع سیستم مدیریتی که دارند، ظرفیت بیشتری را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده‌اند. همین عامل هم باعث می‌شود تا شانس پذیرش شما بیشتر باشد.

افزون بر این موارد، دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه کیفیت بسیار بالایی دارند. همچنین تعدادی از آن‌ها در لیست 1000 مرکز علمی اول دنیا قرار دارند. این فاکتور هم به نوبه خود باعث شده تا مدرک صادره از آن‌ها هم مقبولیت زیادی در سطح جهان داشته باشد. به همین جهت شما هم می‌توانید با مدرک آن، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی ایران هم استخدام شوید.

این مورد برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی اهمیت بیشتری به خود می‌گیرد. با این اوصاف باید عنوان کنیم که خوشبختانه وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران، تعداد زیادی از دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه را در لیست گزینه‌های مورد پذیرش خود قرار داده است.

به همین جهت تحصیل در آن‌ها می‌تواند علاوه بر داشتن مدرک معتبر و آموزش دقیق‌تر، فرصت کار بیشتری را هم به دنبال داشته باشد. البته این موضوع به شرطی است که بتوانید دانشگاه مناسب و مورد پذیرش را انتخاب کنید. ما در ادامه با معرفی لیستی از این مراکز، سعی داریم تا روند انتخاب و تصمیم گیری را برایتان ساده‌تر کنیم. 

دلیل انتخاب دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه 

برترین دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه 

سیستم آموزشی ترکیه، تا حد زیادی از نظام آموزشی اروپا الگوبرداری کرده است. افزون بر این موارد، در طول نیم قرن گذشته هم  تحولات بسیاری در این سیستم آموزشی به وجود آمده است. همین عامل زمینه ساز احداث دانشگاه‌های خصوصی بسیاری در این کشور شد.

این موضوع در کنار آزادی پژوهشی و علمی که وجود داشت، باعث شده برخی از این دانشگاه‌ها به موفقیت‌های بسیار زیادی برسند. تا جایی که برخی از آن‌ها مانند دانشگاه کوچ، تنها در ظرف کمتر از 30 سال به رنکینگ زیر هزار جهان رسیدند. این مورد نشان‌دهنده‌ی مدیریت عالی و سطح کیفی آموزش آن است. از جمله بهترین دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه کوچ   
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه آجی بادام
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه مدیپول استانبول
 • دانشگاه بیلگی
 • دانشگاه توب
 • دانشگاه آتیلیم
 • و….

در نظر داشته باشید که هر کدام از دانشگاه‌های مذکور، تعداد خاصی از رشته‌ها را ارائه داده و البته شرایط آن‌ها نیز با هم متفاوت است. همچنین برخی از آن‌ها از طرف وزارت بهداشت مورد پذیرش نبوده یا در سطح پایین‌تری قرار دارند. ما در ادامه برخی از معروف‌ترین آن‌ها را خدمت شما عزیزان معرفی کرده‌ایم تا تصمیم گیری‌ها بسیار ایده‌آل‌تری در این زمینه داشته باشد. اما اگر به دنبال بررسی موردی آن‌ها و مطابقت با شرایط خود هستید، می‌توانید با کارشناسان ما گفتگو کنید. 

معرفی دانشگاه بیلکنت 

این دانشگاه را می‌توان یکی از معروف‌ترین و البته بهترین دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه دانست که اعتبار جهانی بالایی دارد. خود دانشگاه در مرکز شهر آنکارا واقع شده و به مراکز خرید و مجموعه‌های مختلف فرهنگی و تفریحی نزدیک است. همچنین این دانشگاه یک پردیس 500 هکتاری دارد که باعث شده تا فضای آموزشی کافی برای تمامی رشته‌ها را داشته باشد.

افزون بر این موارد، آموزش به زبان انگلیسی و ترکی در این دانشگاه ارائه می‌شود. همین عامل هم آن را برای دانشجویان بین‌المللی مناسب کرده است. از جمله رشته‌های محبوب در این دانشگاه می‌توان به دندانپزشکی، مهندسی برق، رشته‌های حوزه هنر و… اشاره کرد. لازم به ذکر است که برای پذیرش در این دانشگاه در مقطع کارشناسی، باید حداقل معدل 17.5 را داشته باشید.

از طرفی دیگر شما باید در آزمون‌های بین‌المللی هم نمره ایده‌آلی کسب کرده باشید. شهریه‌های دانشگاه هم مناسب بوده و بر اساس رشته و مقطع شما تغییر می‌کند. اما در حالت کلی شهریه یک سال تحصیلی آن 14700 دلار است. البته شما می‌توانید از بورسیه تحصیلی این دانشگاه هم بهره‌مند شوید که از 20 درصد شروع شده و هر سال هم 20 درصد دیگر به آن اضافه می‌شود. تا جایی که به مبلغ صددرصد می‌رسد. 

معرفی دانشگاه بیلگی 

این دانشگاه را می‌توان از دیگر مراکز علمی خصوصی در ترکیه دانست که اعتبار بسیار زیادی دارد. این دانشگاه در داخل شهر استانبول افتتاح شده و سه پردیس بزرگ در داخل این شهر دارد. همچنین تعداد دانشجویان آن به حدود 20 هزار نفر می‌رسد. خود دانشگاه بیشتر به دلیل سیستم آموزشی نوین و مبتکرانه‌اش در سطح جهان شناخته می‌شود.

از طرفی  دیگر حدود 150 برنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و کاردانی دارد و دارای 7 دانشکده، 3 مؤسسه، 4 کالج و 3 مدرسه حرفه‌ای را در خود جای‌داده است. همین عامل هم باعث شده تا این دانشگاه به‌عنوان یک مرکز علمی معتبر در سطح منطقه شناخته شود. همچنین این دانشگاه شهرهای مناسبی دارد. به نحوی که میانگین شهریه سالانه آن برای دانشجویان بین‌المللی حدود 9720  دلار است.

معرفی دانشگاه خصوصی سابانجی 

دانشگاه کوچ را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین و البته موفق‌ترین دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه دانست که اعتبار بسیار زیادی در سطح جهانی دارد. یکی از دلایل اصلی موفقیت این دانشگاه، سیستم آزادی آکادمیک آن است. به نحوی که دانشجویان می‌توانند در دو سال اول تحصیل هم تغییر رشته دهند و از این بابت هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.

افزون بر این موارد، دانشگاه محیط آموزشی بسیار مناسبی دارد که در داخل شهر استانبول واقع شده است. وجود دانشکده‌های مختلف، اعتبار بالای مدرک، سطح کیفی عالی و… باعث شده تا این دانشگاه بالاترین سطح استخدام فارغ‌التحصیلان را داشته باشد. ترکیب کلی این موارد در کنار همدیگر موجب شده تا بسیاری از افراد این مرکز علمی را در صدر انتخاب‌های خود قرار دهند. 

معرفی دانشگاه خصوصی درترکیه

معرفی دانشگاه یدی تپه 

دانشگاه یدی تپه را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین مراکز آموزش خصوصی دندانپزشکی در خاورمیانه دانست. این مرکز برای آموزش‌های حوزه دندانپزشکی خود، اعتبار کمیسیون مشترک بین‌المللی (JCI) و گواهینامه‌های سیستم تضمین کیفیت BS-EN-ISO 9001 را دارد. از طرفی دیگر اعتبارنامه آموزشی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) را در سال 2014 دریافت کرده است. این موارد به نوبه خود نشان‌دهنده سطح کیفی بالا در سیستم آموزش آن است. 

البته این تنها عاملی نیست که آن را برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مناسب می‌کند. در واقع این مرکز بدون آزمون ورودی و تنها بر اساس معدل مقطع قبلی و نتایج آزمون‌هایی مانند YOS ، دانشجویان خود را پذیرش می‌کند. همین عامل هم باعث شده تا بسیاری از متقاضیان، آن را برای دوره تحصیل خود انتخاب کنند. از طرفی دیگر این دانشگاه، به دلیل برنامه تبادل دانشجویی که با اتحادیه اروپا دارد، تحصیل به زبان انگلیسی را هم در اولویت خود قرار داده است. به نحوی که  71 رشته تحصیلی در مقطع لیسانس دارد که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. 

معرفی دانشگاه باشکنت ترکیه 

دانشگاه باشکنت را می‌توان از دیگر دانشگاه‌های خصوصی و البته معتبر ترکیه دانست. این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده و به‌عنوان اولین مرکز آموزش علوم بهداشت خصوصی در این شهر شناخته می‌شود. سیستم آموزشی با کیفیت، برنامه‌های آموزشی مدون، اساتید توانا و… از جمله مزیت‌هایی بوده که باعث شده تا این دانشگاه به اعتبار بسیار زیادی برسد.

ترکیب این موارد در طی سال‌های متمادی باعث شده تا این دانشگاه بتواند گواهینامه ISO را برای آموزش علوم بهداشتی دریافت کند. افزون بر این موارد، وزارت بهداشت ایران هم مدرک آن را پذیرفته و دانشجویان می‌توانند با خیال راحت برای پذیرش آن اقدام کنند. البته خود دانشگاه هم برای پذیرش، آزمون ورودی قرار نداده است.

اما داشتن معدل مناسب، نمره عالی آزمون‌های YOS یا سایر آزمون‌های بین‌المللی برای پذیرش الزامی است. همچنین داشتن سابقه علمی مناسب هم می‌تواند روند دریافت پذیرش را برایتان ساده‌تر کند. در نظر داشته باشید که این دانشگاه طیف مختلفی از رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی را ارائه می‌دهد. به همین جهت نیاز اغلب دانشجویان را هم پوشش خواهد داد. 

معرفی دانشگاه کوچ 

دانشگاه کوچ را می‌توان جزو آن دسته از دانشگاه‌هایی دانست که اغلب متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه، به سراغ آن می‌روند. در حقیقت این دانشگاه سطح علمی بسیار بالایی دارد. همچنین شهریه آن در مقابل کیفیت آموزشی ارائه شده هم ایده‌آل است. خود دانشگاه 22 برنامه کارشناسی، 29 برنامه کارشناسی ارشد و 30 برنامه دکترا ارائه می‌دهد. به همین جهت برای هر نوع رشته و مقطع تحصیل می‌تواند ایده‌آل باشد.

اما در این میان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی آن در بین ایرانیان محبوبیت بسیار بیشتری دارد. داشتن بورسیه‌های مختلف هم عاملی است که باعث کارآمدی آن می‌شود. موضوع آخری که این دانشگاه را محبوب می‌کند، داشتن حمایت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی است. به همین جهت اگر قصد اخذ اقامت دائم ترکیه از راه ویزای تحصیلی را داشته باشید، این دانشگاه می‌تواند گزینه مناسبی باشد. مجموع این موارد در کنار همدیگر باعث شده تا این دانشگاه یک انتخاب بسیار کارآمد برای تحصیل باشد. 

سخن آخر 

اگر قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید، بدون شک دانشگاه‌های بسیاری پیش روی شما قرار می‌گیرند. اما در این میان دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه، ویژگی‌های برجسته زیادی دارند که می‌تواند آنها را ایده‌آل‌تر سازد. ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و تعدادی از بهترین موارد را خدمتتان معرفی کنیم. با این حال اگر می‌خواهید گزینه مناسب بر اساس شرایط خود را پیدا کنید، می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

پذیرش تحصیلی در ترکیه

تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها

امروزه بسیاری از جوانان با هدف تضمین آینده مالی و شغلی خود به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاهها هستند. با توجه به وجود رقابت سنگین و گاهی ناعادلانه در فرآیند برگزاری کنکور و این که دانشجویان برای ورود به دانشگاه بایستی مدتهای متمادی صرف آمادگی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاهها نمایند، عدم موفقیت در کنکور و یا عدم امکان تحصیل در دانشگاههای معتبر ممکن است موجب سرخوردگی و ناامیدی متقاضیان شود. از این رو بسیاری از والدین و دانش آموزان به فکر مهاجرت و تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌باشند.

 1. از مزایای تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاهها و بهترین رشته‌های پزشکی و مهندسی بدون شرکت در آزمون ورودی
 3. آشنایی با یک یا دو زبان خارجی که در مسیر موفقیت دانشجویان یک امر ضروری است.
 4. آشنایی با فرهنگها و افراد بیگانه
 5. امکان مراودات بین المللی به منظور اشتغال در کشورهای خارجی
 6. امکان مراودات بانکی بین المللی
 7. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در همان کشور و یا سایر کشورها

امکان اشتغال در داخل کشور پس از اتمام تحصیلات در صورتی که دانشگاه محل تحصیل مورد تایید وزارت بهداشت و یا علوم باشند.

کشور ترکیه از قدیم الایام با توجه به وجود پیوندهای قوی فرهنگی و نزدیکی به ایران، مقصد مورد علاقه ایرانیان به منظور گردشگری، تجارت، اشتغال، اقامت و … بوده است. همچنین به دلیل برخورداری از دانشگاههای معتبر و مطرح در سطح جهانی، به خصوص در سالهای اخیر تبدیل به یکی از محبوبترین مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی شده است.

مزایای تحصیل در کشور ترکیه عبارتند از:

 1. امکان پذیرش بدون آزمون در رشته‌های پزشکی و فنی مهندسی
 2. امکان تحصیل در دانشگاههایی با رتبه جهانی بالا
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در سایر کشورها
 4. هزینه‌های زندگی ارزانتر نسبت به سایر کشورها
 5. امکان اشتغال و ادامه تحصیل در ایران در صورت مورد تایید بودن دانشگاه
 6. نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران
 7. مراودات فرهنگی، بانکی و علمی با تمامی کشورهای جهان

در کدام دانشگاه ترکیه تحصیل کنم؟

هنگام انتخاب دانشگاه بایستی به موارد زیر توجه کرد:

 • شهر محل تحصیل و هزینه‌های زندگی در آن شهر
 • هزینه پذیرش
 • میزان شهریه
 • دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه
 • مورد تایید بودن یا نبودن توسط وزارت بهداشت و علوم
 •  رتبه جهانی و کشوری دانشگاه
 • دارا بودن رشته مورد نظر

رتبه بندی دانشگاههای ترکیه

امروزه چندین سیستم رتبه بندی برای دانشگاههای دنیا وجود دارد که هر کدام معیارها و ملاکهای خاص خود را برای مشخص کردن رنک (rank) دانشگاهها دارند، چنانچه یک دانشگاه در رتبه‌های زیر 1000 قرار داشته باشد، جزو دانشگاههای سطح بالای دنیا در نظر گرفته‌ می‌شود. 

وب سایت تومر آکادمی، به عنوان مرجع آموزش زبان ترکی استانبولی در ایران و واسطه برتر پذیرش تحصیلی در کشور ترکیه، رتبه بندی دانشگاههای ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاههای ترکیه

در زیر رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاه های ترکیه را مشاهده میکنید که بر اساس سیستمهای رتبه بندی QS، ISC و THE

RANK نام فارسی UNIVERSITY
THE ISC QS
501-600 801-900 477 کوچ Koç Unıversıty
601-800 601-700 501-510 فنی خاورمیانه Middle East Technical University
501-600 1401-1600 531-540 سابانجی Sabancı University
601-800 1001-1200 561-570 بیلکنت Bilkent University
601-800 601-700 601-650 فنی استانبول Istanbul Technical University
801-1000 801-900 701-750 بُعاز ایچی Boğaziçi University
601-800 501-600 801-1000 حاجت تپه Hacettepe University
1001-1200 501-600 801-1000 استانبول Istanbul University
+1201 501-600 1001-1200 آنکارا Ankara University
+1201 1001-1200 1001-1200 قاضی Gazi University
+1201 1201-1400 1001-1200 استانبول آیدن Istanbul Aydın University
1001-1200 1201-1400 1001-1200 یلدز تکنیک Yıldız Technical University
+1201 1401-1600 1201-1400 آک دنیز Akdeniz University
+1201 +2001 1201-1400 آنادولو Anadolu University
+1201 1001-1200 1201-1400 دوکوز ایلول Dokuz Eylül University
+1201 901-1000 1201-1400 اژه Ege University
+1201 1601-1800 1201-1400 فنی گبزه Gebze Technical University
+1201 1201-1400 1201-1400 استانبول بیلگی Istanbul Bilgi University
+1201 1401-1600 1201-1400 انستیتو تکنولوژی ازمیر Izmir Institute of Technology
+1201 801-900 1201-1400 مارمارا Marmara University
1001-1200 1401-1600 +1400 آتاتورک Atatürk University
+1201 1001-1200 +1400 چوکورورا Çukurova University
+1201 1201-1400 +1400 ارجییس Erciyes University
+1201 1801-2000 +1400 ساکاریا Sakarya University
+1201 1201-1400 مرسین Mersin University
+1201 1201-1400 دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب TOBB University of Economics and Technology
+1201 1201-1400 اولوداع Uludağ University
801-1000 1401-1600 باهچه شهیر Bahçeşehir University
+1201 1401-1600 مدیترانه شرقی Doğu Akdeniz Üniversitesi
+1201 1401-1600 قاضی آنتپ Gaziantep University
+1201 1401-1600 قاضی عثمان پاشا Gaziosmanpaşa University
+1201 1401-1600 کُجِعلی Kocaeli University
+1201 1401-1600 سلچوک Selçuk University
+1201 1401-1600 علوم سلامتی Sağlık Bilimleri Üniversitesi
+1201 1601-1800 آجی بادم Acıbadem University
+1201 1601-1800 آدی یامان Adıyaman University
+1201 1601-1800 باشکنت Başkent University
+1201 1601-1800 بینگل Bingöl University
401-500 1601-1800 چانکایا Çankaya University
+1201 1601-1800 فرات Fırat University
+1201 1601-1800 گیرِسون Giresun University
+1201 1601-1800 قفقاز Kafkas University
+1201 1601-1800 فنی کارادنیز Karadeniz Technical University
+1201 1601-1800 کارمان اوعلو Karmanoğlu Mehmetbey University
+1201 1601-1800 نجم الدین اربکان Necmettin Erbakan University
+1201 1601-1800 19 مایس On Dokuz Mayıs University
1001-1200 1601-1800 اوزیعین Özyeğin University
+1201 1601-1800 سینوپ Sinop University
+1201 1801-2000 آبانت Abant İzzet Baysal University
+1201 1801-2000 ارزینجان بینالی یلدرم Erzincan Binali Yıldırım
+1201 1801-2000 اسکی شهیر عثمان قاضی Eskişehir Osmangazi University
801-1000 1801-2000 مدنیت İstanbul Medeniyet University
+1201 1801-2000 مدیپول İstanbul Medipol University
+1201 1801-2000 کاتب چلبی İzmir Katip Çelebi University
+1201 1801-2000 سلیمان دمیرل Süleyman Demirel University
+1201 +2001 آدنان مندرس Adnan Menderes University
1001-1200 +2001 آتلم Atılım University
+1201 +2001 بالک اسیر Balıkesir University
1001-1200 +2001 بزم عالم واکف Bezmialem Vakıf University
1001-1200 +2001 دوزجه Düzce University
1001-1200 +2001 کارابوک Karabük University
+1501 +2001 یدی تپه Yeditepe University

 

لابراتوار تحقیقاتی رتبه بندی دانشگاهها دانشگاه فنی خاورمیانه (ODTÜ)، اسامی دانشگاههای برتر ترکیه در سال 2023 را بر اساس عملکرد آکادمیک به این شرح اعلام نموده است :

Bahçeşehir Üniversitesi 62 Koç Üniversitesi 1
Düzce Üniversitesi 63 Hacettepe Üniversitesi 2
Karabük Üniversitesi 64 Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ 3
Kırıkkale Üniversitesi 65 İstanbul Üniversitesi 4
Eskişehir Teknik Üniversitesi -ETÜ 66 İstanbul Teknik Üniversitesi – İTÜ 5
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – KSÜ 67 Ankara Üniversitesi 6
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 68 Sabancı üniversitesi 7
Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi – ATÜ 69 Gazi Üniversitesi 8
Konya Teknik Üniversitesi 70 Ege Üniversitesi 9
Trakya Üniversitesi 71 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 10
Ordu Üniversitesi 72 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa – İÜC 11
Afyon Kocatepe Üniversitesi – AKÜ 73 Gebze Teknik Üniversitesi 12
Bursa Teknik Üniversitesi 74 Yıldız Teknik Üniversitesi 13
Kadir Has Üniversitesi 75 Boğaziçi Üniversitesi 14
Hitit Üniversitesi 76 Marmara Üniversitesi 15
Aksaray Üniversitesi 77 Dokuz Eylül Üniversitesi – DEÜ 16
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi – KMÜ 78 Erciyes Üniversitesi 17
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 79 Atatürk Üniversitesi 18
Dicle Üniversitesi 80 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 19
İskenderun Teknik Üniversitesi 81 Fırat Üniversitesi 20
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 82 Karadeniz Teknik Üniversitesi – KTÜ 21
Adıyaman Üniversitesi 83 Selçuk Üniversitesi 22
Bartın Üniversitesi 84 Çukurova Üniversitesi 23
Hasan Kalyoncu Üniversitesi 85 Akdeniz Üniversitesi 24
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 86 Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi 25
Erzurum Teknik Üniversitesi 87 On dokuz Mayıs Üniversitesi – OMÜ 26
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 88 Acıbadem Mehmet Ali Aydılar Üniversitesi 27
Kastamonu Üniversitesi 89 Sakarya Üniversitesi 28
Yozgat Bozok Üniversitesi 90 Bursa Uludağ Üniversitesi 29
Balıkesir Üniversitesi 91 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 30
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 92 İnönü Üniversitesi 31
İzmir Ekonomi Üniversitesi- İEÜ 93 Çankaya Üniversitesi 32
Yaşar Üniversitesi 94 Kocaeli Üniversitesi 33
Giresun Üniversitesi 95 Süleyman Demirel Üniversitesi 34
Uşak Üniversitesi 96 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 35
Çankırı Karatekin Üniversitesi 97 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 36
Munzur Üniversitesi 98 İstanbul Medeniyet Üniversitesi 37
İstanbul Bilgi Üniversitesi 99 Sağlık Bilimleri Üniversitesi 38
Siirt Üniversitesi 100 Anadolu Üniversitesi 39
Galatasaray Üniversitesi 101 Van Yüzüncü yıl Üniversitesi 40
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 102 Gaziantep Üniversitesi 41
İstinye Üniversitesi 103 Mersin Üniversitesi 42
Sinop Üniversitesi 104 Abdullah Gül Üniversitesi 43
Biruni Üniversitesi 105 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 44
Kafkas Üniversitesi 106 İstanbul Medipol Üniversitesi 45
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 107 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi 46
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 108 Pamukkale Üniversitesi 47
Iğdır Üniversitesi 109 Yeditepe Üniversitesi 48
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 110 Manisa Celal Bayar Üniversitesi 49
Yalova Üniversitesi 111 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 50
Altınbaş Üniversitesi 112 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 51
İstanbul Arel Üniversitesi 113 Necmettin Erbakan Üniversitesi 52
Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi 114 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 53
Bayburt Üniversitesi 115 Adnan Menderes Üniversitesi 54
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 116 Başkent Üniversitesi 55
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 117 Harran Üniversitesi 56
Demiroğlu Bilim Üniversitesi 118 Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 57
Üsküdar Üniversitesi 119 Özyeğin Üniversitesi 58
Gümüşhane Üniversitesi 120 Bingöl Üniversitesi 59
Artvin Çoruh Üniversitesi 121 Çanakkale Üniversitesi 60
Piri Reis Üniversitesi 122 Atılım Üniversitesi 61

 

همانطور که قبلا ذکر شد مورد تایید بودن دانشگاه در داخل کشور یکی از مواردی است که در انتخاب دانشگاه حائز اهمیت می‌باشد. دانشجویانی که پس از تحصیل در رشته‌های پزشکی قصد بازگشت به کشور را دارند بایستی اطمینان حاصل نمایند که دانشگاه محل تحصیلشان در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.

مشاوره تحصیلی ترکیه

 

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند 2023-2024

 1. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 2. دانشگاه آجی بادم (Acıbadem Üniversitesi)
 3. دانشگاه آتاتورک (Ataturk Üniversitesi)
 4. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 5. دانشگاه باشکنت (Başkent Üniversitesi)
 6. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 7. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 8. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 9. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 10. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 11. دانشگاه آیدین (İstanbul Aydın Üniversitesi)
 12. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi)
 13. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 14. دانشگاه مرمره (Marmara Üniversitesi)
 15. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 16. دانشگاه اندوکوز مایس (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
 17. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشند سال 2023

 1. دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universitesi)
 2. دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)
 3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 4. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 5. دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 6. دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi)
 7. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 8. دانشگاه آنادولو (Anadolu Üniversitesi)
 9. دانشگاه آکدنیز (Akdeniz Üniversitesi)
 10. دانشگاه چانکایا (Çankaya Üniversitesi)
 11. دانشگاه چوکورووا (Çukurova Üniversitesi)
 12. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 13. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 14. دانشگاه ارجییس (Erciyes Üniversitesi)
 15. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 16. دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)
 17. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 18. موسسه فن آوری ازمیر (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
 19. دانشگاه کارابوک (Karabük Üniversitesi)
 20. دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi)
 21. دانشگاه یلدز تکنیک (Yıldız Teknik Üniversitesi)
 22. دانشگاه آلتنباش (Altınbaş Üniversitesi)
 23. دانشگاه آتلم (Atılım Üniversitesi)
 24. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 25. دانشگاه بیکنت (Beykent Üniversitesi)
 26. دانشگاه بیرونی (Biruni Üniversitesi)
 27. دانشگاه اسکی شهیر عثمان قاضی (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)
 28. دانشگاه استانبول بیلگی (İstanbul Bilgi Üniversitesi)
 29. دانشگاه گلیشیم استانبول (İstanbul Gelişim Üniversitesi)
 30. دانشگاه اوکان استانبول (İstanbul Okan Üniversitesi)
 31. دانشگاه ایستسنیه (İstinye Üniversitesi)
 32. دانشگاه اقتصاد ازمیر (İzmir Ekonomi Üniversitesi)
 33. دانشگاه کادیر هاس (Kadir Has Üniversitesi)
 34. دانشگاه کوجعلی (Kocaeli Üniversitesi)
 35. دانشگاه کاراتای (Karatay Üniversitesi)
 36. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 37. دانشگاه 19 مایس (On Dokuz Mayıs Üniversitesi)
 38. دانشگاه اوزیعین (Özyeğin Üniversitesi)
 39. دانشگاه رجب طیب اردوغان (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi)
 40. دانشگاه ساکاریا (Sakarya Üniversitesi)
 41. دانشگاه سلجوک (Selçuk Üniversitesi)
 42. دانشگاه اولوداع (Uludağ Üniversitesi)
 43. دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep Üniversitesi)

مشاوره تحصیل در کشور ترکیه

معرفی دوره های آموزشی جهت تحصیل در کشور ترکیه

اگر میخواهید آموزش زبان ترکی استانبولی را کامل و از صفر یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی مردم کشور ترکیه حرف بزنید ما در وب سایت تومر آکادمی این ویژگی را فراهم کرده ایم تا شما از این آموزش ها بهره مند شوید برای اینکار کافیست به بخش فروشگاه ما مراجعه نمایید.

و یا در زیر لیست چند دوره پر بازدید که حتما در طول مدت اموزش زبان ترکی استانبولی به دردتان میخورد را قرار دادیم :

سایر مقالات ما که میتواند برای شما مفید باشد عبارتند از :

 1. دانشگاه آنکارا
 2. شرایط تحصیل در ترکیه
 3. نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه
 4. دانشگاه استانبول
 5. معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

10 دیدگاه

 1. 1402-05-19

  خیلی ممنون از مطالب فوق العاده ای که ارائه دادین. خسته نباشید. و سوالی که داشتم اینه که چجوری برای دانشگاه بلینکت پذیرش بگیرم؟ شما میتونین کمکم کنین؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  • 1402-05-22

   با سلام دوست عزیز
   برای راهنمایی در این مورد میتونین با شماره 09149141046 تماس بگیرین. متشکرم

 2. 1402-05-23

  سلام خسته نباشید. میخواستم اطلاعات بیشتری در مورد دانشگاه کوجعلی به دست بیارم. میتونین کمکم کنید؟ مرسی

  • 1402-05-25

   با سلام
   بله دوست عزیز. لطفا با شماره 09149141046 تماس بگیرین تا راهنماییتون بکنن. خیلی ممنون

 3. 1402-05-28

  عالی بود واقعا. ممنونم از مطالبی که ارائه دادین

  • 1402-05-30

   با سلام
   از لطفتون ممنونم دوست عزیز. متشکرم

 4. 1402-06-02

  ببخشید دانشگاه کوچ برای رشته حقوق مناسبه؟

  • 1402-06-05

   با سلام
   بله جناب امیرزاده. میتونین در این دانشگاه تحصیل کنید. آرزوی موفقیت داریم برای شما

 5. 1402-06-07

  مطالب بسیار خوبی بود. ممنونم از این مجموعه و تمامی عواملش

  • 1402-06-12

   با سلام
   خداروشکر که براتون مفید بوده جناب. تشکز میکنم از شما

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان کلیک کنید