دانشگاه فنی استانبول؛ نحوه پذیرش، شهریه و رتبه

بدون دیدگاه

دانشگاه فنی استانبول، برترین مرکز دانشگاهی فنی-مهندسی ترکیه به‌شمار می‌رود و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد دانشجویان ایرانی شناخته می‌شود. شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه فنی استانبول، موضوع مهمی است که بایستی پیش از هرگونه اقدام عملی، مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد؛ زیرا متقاضی باید شرایط خود را با حداقل‌های پذیرش در دانشگاه موردنظر بسنجد.

دنیایی از امکانات در کنار سیستم آموزشی اصیل و ساختارمند، کتابخانه‌های مجهز و اعطای بورسیه تحصیلی، همه و همه باعث شده تا دانشگاه فنی این شهر شدیداَ مورد توجه قرار گیرد؛ اما امروزه با توجه به قرار گرفتن این مرکز آموزشی در رتبه 486 برترین دانشگاه‌های جهان، سیلی از درخواست‌ها برای پذیرش تحصیلی در ITU به ثبت رسیده است.

دانشگاه فنی استانبول

مزایای تحصیل در دانشگاه فنی استانبول

شرایط تحصیل در دانشگاه فنی استانبول، همواره موضوعی داغ در میان دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل در ترکیه است. به‌طور کلی با تحصیل در این دانشگاه بین المللی از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • مدرک دانشگاه فنی استانبول بسیار پر ارزش خواهد بود و به پشتوانه آن، می‌توانید برای شرکت‌های بزرگ جهانی، رزومه تحصیلی-کاری ارسال نمایید.
 • تمرکز این مرکز آموزشی قدیمی، به‌طور کامل روی رشته‌های مربوط به مهندسی است.
 • سیستم آموزشی این دانشگاه، ترکیبی از ساختارهای قدیمی و مدرن است؛ تا شاهد تعلیم‌های گسترده و عمیق مباحث فنی-مهندسی باشیم.
 • شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه فنی ترکیه، چندان پیچیده نیست؛ البته ممکن است نحوه گزینش دپارتمان آموزش این دانشگاه، تا حدودی سخت‌گیرانه باشد.
 • بهره‌گیری از کتابخانه، پژوهش‌سراها و خوابگاه‌های مجهز مخصوص دانشگاه
 • شهریه کمتر؛ در قیاس با بسیاری از دانشگاه‌های اتحادیه اروپا
 • اقامت در شهر زیبا و دوس‌داشتنی استانبول
 • طیف گسترده‌ای از امکانات و تجهیزات آموزشی مدرن، در این مرکز آموزش عالی مستقر شده است.

همچنین با انتخاب دانشگاه ITU می‌توانید به دنبال بورسیه‌های تحصیلی ارزشمند این مرکز باشید. مجموعاَ بایستی بدانید که دانشگاه فنی استانبول در سال 1773 میلادی تأسیس گردید و رفته رفته با اضافه سازی علوم فنی و مهندسی متنوع به آن و پس از تغییر نام‌های متنوع، سرانجام در سال 1944 میلادی به اسم امروزی خود (ITU)، نام‌گذاری شد.

رتبه‌ جهانی دانشگاه فنی استانبول

رتبه دانشگاه ITU مطابق آخرین گزارش جامع «US News and World Report»، 486 در جهان اعلام شده است؛ که موجب افزایش سیل تقاضاها برای تحصیل در این دانشگاه بین‌المللی گردید. همچنین مطابق سیستم ریتینگ بنگاه تحلیلی «TopUniversities»، رتبه دانشگاه فنی استانبول در جهان، 751 اعلام شده است.

دانشگاه فنی استانبول

13 دانشکده در دانشگاه فنی استانبول (ITU)

وجود دانشکده‌های مجهز و مجزا برای انواع رشته‌های مهندسی و… در دانشگاه فنی استانبول، نشان از کیفیت بالای آموزش در این مرکز دارد. جالب است بدانید که اگرچه این دانشگاه از تمامی مقاطع تحصیلی میزبانی می‌کند؛ اما وجود 99 برنامه تخصصی مربوط به دوره کارشناسی، تعداد دانشجویان این مقطع را مطابق انتظار، بسیار افزایش داده است. 13 دانشکده موجود در دانشگاه فنی استانبول عبارت‌اند از:

 1. دانشکده معماری
 2. دانشکده مهندسی عمران
 3. مهندسی مکانیک
 4. دانشکده برق-الکترونیک
 5. دانشکده معماری تجهیزات دریایی و علوم دریایی
 6. دانشکده علوم دریانوردی
 7. دانشکده هوانوردی و فضانوردی
 8. کامپیوتر و انفورماتیک
 9. مهندسی معدن و استخراج
 10. دانشکده مهندسی شیمی متالورژی
 11. نساجی و امور بافت
 12. دانشکده مدیریت
 13. دانشکده علوم و ادبیات

وجود دانشکده‌های تخصصی برای رشته‌های فوق، نشان از عزم جدی دانشگاه فنی بین‌المللی استانبول برای تمرکز روی یکایک رشته‌های فنی-مهندسی دارد؛ و قطعاَ می‌تواند حس جالب توجهی را برای دانشجویان داخلی و خارجی خود به‌وجود آورد. البته جهت اخذ پذیرش، شما نیاز به ارائه مدارک کامل خود و سوابق تحصیلی‌تان خواهید داشت.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه فنی استانبول

به‌منظور اخذ شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه فنی استانبول، ارائه مدارک زیر الزامی خواهد بود:

 • توصیه‌نامه از اساتید برجسته، دانشگاه معتبر یا یک مدرسه آموزش عالی
 • ویزای دانشجویی (دارای جواز اقامت موقت)
 • رسید واریز شهریه دانشگاه ITU
 • کپی اصل دیپلم به‌همراه مدرک برابر شده دپیلم توسط شورای آموزش عالی برای مراکز آموزشی خارجی (YÖK)
 • اصل مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد + ریز نمرات (به‌منظور اخذ پذیرش دانشگاه فنی استانبول برای مقاطع کارششناسی ارشد و دکتری)
 • فتوکپی مدارک مربوط به نمرات و پاس نمودن دروس دوران دبیرستان
 • برگه آنالیز و نتیجه آزمون زبان انگلیسی
 • برگه نتایج آزمون ALES و GRE (آزمون‌های ترکی مربوط به پذیرش و تحصیل در دانشگاه فنی استانبول و دیگر دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه)
 • ارائه عکس پاسپورت
 • گواهی گروه خونی متقاضی تحصیل
 • پاسپورت دارای اعتبار

بخشی از این مدارک، به‌همراه تقاضانامه برای دپارتمان آموزشی این دانشگاه ارسال می‌شود؛ البته ارائه کامل مدارک فوق، تنها پس از اخذ پذیرش دانشگاه فنی استانبول و در زمان ثبت‌نام، ضروری خواهد بود. به‌خاطر داشته باشید که متقاضی تحصیل یا یک نماینده، بایستی مدارک موردنیاز را به‌صورت فیزیکی و در روز ثبت‌نام، به واحد ثبت‌نام مرکز آموزشی ITU ارائه دهد؛ بدین معنی که ارسال پستی یا اینترنتی مدارک، مورد تایید دانشگاه ITU نخواهد بود.

دانشگاه فنی استانبول

شهریه تحصیل در دانشگاه فنی استانبول

پیش از اخذ پذیرش، بایستی از شرایط تحصیل در دانشگاه فنی استانبول به‌طور کامل آگاه شوید؛ بنابراین در این بخش به سراغ بررسی هزینه‌های شهریه دانشگاه ITU رفته‌ایم. اگرچه که شهریه مربوط به هر یک از رشته‌های فنی-مهندسی متفاوت خواهد بود؛ اما به‌طور متوسط هزینه شهریه هر ساله دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه فنی-مهندسی استانبول برای زبان انگلیسی و زبان ترکی، به ترتیب حدود 500-1500 دلار و 250-800 دلار خواهد بود. همچنین برای تحصیل در رشته‌های دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و به زبان ترکی، به ترتیب با متوسط شهریه‌های سالانه 650-900 دلار و 330-600 دلار مواجه می‌شوید.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی استانبول (ITU)

عمده دانشجویان خارجی، همواره به‌دنبال اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی استانبول هستند تا بتوانند شرایط مالی خود را بهبود ببخشند. البته هر ساله برخی از دانشکده‌ها به ارائه بورسیه تحصیلی اقدام می‌کنند و برخی دیگر نیز، برنامه خاصی ارائه نمی‌دهند.

به‌خاطر داشته باشید که داوطلبان دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه، حتماَ بایستی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. همچنین بسته به نوع رشته، بورسیه می‌تواند برای تمامی مقاطع تحصیلی ارائه شود. به‌عنوان مثال این بورسیه برای تمامی ترم‌های مقطع کارشناسی (بسته به رشته)، چهار ترم مقطع فوق لیسانس و هشت ترم مقطع دکتری، قابلیت دریافت خواهد داشت. مبالغ و اهداف اعطای بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی استانبول عبارت است از:

 • کمک هزینه‌های تحصیلی: هر ماه 1000 دلار
 • بورسیه تجهیزات: این نوع بورسیه یک مرتبه و به مبلغ 1500 دلار اهدا می‌شود.
 • بورسیه از نوع اعطای کمک هزینه‌های سفر: مبلغ این بورسیه به‌صورت سالانه اهدا می‌شود و دانشجو به‌عنوان کمک هزینه سفرهای خود، 2250 دلار دریافت می‌نماید.

به‌دلیل اعتبار آموزشی بالای دانشگاه فنی-مهندسی استانبول، حتی شرکت مطرح هواپیماسازی بوئینگ نیز طی توافق با دانشکده هوانوردی و فضانوردی دانشگاه ITU، هر ساله چندین دانشجوی مستعد را تحت پوشش بورسیه تحصیلی خود قرار می‌دهد.

پذیرش تحصیلی در ترکیه

معرفی دوره های آموزشی جهت تحصیل در کشور ترکیه

اگر میخواهید آموزش زبان ترکی استانبولی را کامل و از صفر یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی مردم کشور ترکیه حرف بزنید ما در وب سایت تومر آکادمی این ویژگی را فراهم کرده ایم تا شما از این آموزش ها بهره مند شوید برای اینکار کافیست به بخش فروشگاه ما مراجعه نمایید.

و یا در زیر لیست چند دوره پر بازدید که حتما در طول مدت اموزش زبان ترکی استانبولی به دردتان میخورد را قرار دادیم :

سایر مقالات ما که میتواند برای شما مفید باشد عبارتند از :

 1. دانشگاه آنکارا
 2. شرایط تحصیل در ترکیه
 3. نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه
 4. معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه
 5. معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان کلیک کنید