دانشگاه آنکارا

12 دیدگاه

تصویر 1 از دانشگاه آنکارا

همه چیز درباره دانشگاه آنکارا

اگر قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید، بدون شک انتخاب‌های زیادی پیش روی شما قرار می‌گیرد که هر کدام از آنها مزایای خاص خود را دارند. اما در این میان می‌توان دانشگاه آنکارا را به‌عنوان یکی از بهترین و البته ایده‌آل‌ترین مراکز تحصیلی برای دانشجویان خارجی دانست.

وجود امکانات رفاهی مختلف، اعتبار بین‌المللی بالا، داشتن اساتید مجرب، داشتن بورسیه و برنامه‌های کمک معیشتی مختلف برای دانشجویان، شرایط تحصیل ایده‌آل و… تنها گوشه‌ای از مزیت‌هایی است که باعث شده تا بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه، این دانشگاه را انتخاب کنند.

با این حال بخش قابل توجهی از این افراد، هنوز با جزئیات لازم در رابطه با آن آشنایی ندارند. به همین جهت ما قصد داریم تا در ادامه این مقاله، مرور واضحی بر روی این دانشگاه و جنبه‌های مختلف آن داشته باشیم. لذا اگر شما هم متقاضی تحصیل در دانشگاه آنکارا هستید، حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی فرمایید. 

معرفی دانشگاه آنکارا 

دانشگاه آنکارا را می‌توان اولین مرکز علمی بعد از پایه‌گذاری ترکیه مدرن دانست که در سال 1925 افتتاح شد. این دانشگاه  بیش از 60 هزار دانشجو را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و… را در خود جای‌داده است. این دانشجویان در 14 دانشکده و 8 مدرسه عالی آن مشغول به تحصیل هستند. 

پردیس اصلی دانشگاه در نزدیکی مرکز شهر آنکارا واقع شده است. اما باید بدانید که این دانشگاه ساختار متمرکزی نداشته و به همین جهت دانشکده‌ها و ساختمان‌های آن در محله‌های مختلف شهر آنکارا پخش شده است.

بخش عمده  دانشکده‌های این دانشگاه در محله‌هایی نظیر ابن‌سینا، تاندوغان و جبجی قرار دارد. همچنین واحدهایی از آن هم در شهرهای چانکری و کاستامونو وجود دارد. 

دانشگاه آنکارا حدوداً 120 برنامه در مقطع تحصیلی لیسانس و 110 در برنامه تحصیلی در مقاطع بالاتر دارد. در مجموع 5 درصد از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

البته باید این مورد را خاطر نشان کنیم که خود این دانشگاه شرایط ایده‌آل و مناسبی را برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم کرده است. اجازه کار ضمن تحصیل، بورسیه‌های دانشجویی، کمک هزینه‌های معیشتی و…. از جمله این موارد است. 

از طرفی دیگر، شهر آنکارا هم به دلیل پایتخت بودن خود، می‌تواند به‌عنوان یک مکان مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی تلقی شود.

فرصت‌های فراوان برای کار، داشتن ارتباطات بین‌المللی ایده‌آل، گستردگی و پویایی شهر، وجود نمایندگی شرکت‌های معتبر خارجی و… تنها گوشه‌ای از فاکتورهای ایده‌آلی است که باعث شده تا تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه، یک امتیاز مناسب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد. 

تصویر 2 از دانشگاه آنکارا

رشته‌های دانشگاه آنکارا

بیشتر افراد نمی‌دانند که دانشگاه آنکارا چه رشته‌هایی را ارائه می‌دهد. همین باعث می‌شود تا قادر به تصمیم گیری‌های صحیحی در این زمینه نباشد.

با این حال باید عنوان کنیم که دانشگاه آنکارا به دلیل قدمت بالا و البته وسعتی که دارد، می‌تواند طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی را ارائه دهد. از جمله رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ریاضیات
 2. شیمی
 3. زیست شناسی
 4. داروسازی
 5. مهندسی کامپیوتر
 6. مهندسی پزشکی
 7. مهندسی برق و الکترونیک
 8. مهندسی انرژی و مواد
 9. مهندسی شیرآلات و آبزی پروری
 10. دامپزشکی
 11. پزشکی
 12. دندان پزشکی
 13. تربیت بدنی
 14. علوم بهداشتی و ورزشی
 15. شیمی تحلیلی
 16. شیمی دارویی
 17. زبان و ادبیات انگلیسی
 18. فرهنگ و ادبیات آمریکایی
 19. و… 

در نظر داشته باشید که این دانشگاه قریب به 260 رشته دانشگاهی مختلف را ارائه می‌دهد. لذا می‌توان گفت که این دانشگاه می‌تواند به‌عنوان یکی از بهترین قطب‌های تحصیلی در کشور ترکیه شناخته شود. 

جایگاه دانشگاه آنکارا در سطح بین‌المللی 

دانشگاه ترکیه به دلیل سابقه طولانی و البته مدیریت ایده‌آلی که دارد، توانسته جایگاه بسیار مناسبی در سطح بین الملل پیدا کند.

این موضوع به دلیل برخورداری از استانداردهای جهانی، همکاری با اساتید بین‌المللی و مجرب، داشتن تیم‌های تحقیقاتی مختلف، وجود آزمایشگاه‌ها و امکانات تحصیلی گوناگون، سیستم تشویق دانشجویان برتر و… بوده است.

ترکیب کلی این موارد باعث شده تا این دانشگاه بر اساس آخرین رتبه‌بندی‌های جهانی دانشگاه‌ها، در رده 625 قرار گیرد. افزون بر این موارد، این دانشگاه به‌عنوان پنجمین دانشگاه برتر در ترکیه شناخته می‌شود. 

البته این دو تنها افتخارات این دانشگاه نیست؛ بلکه سیستم مدیریت و کارایی آن باعث شده تا در زمینه‌های دیگری هم اعتبار مناسبی داشته باشد. برای مثال رتبه استخدام دانشجویان این دانشگاه 775، رتبه خروجی تحقیقی آن 455 و رتبه ارجاع دهی آن 541 است.

برای آن دسته از متقاضیان ایرانی هم که خواهان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه هستند باید عنوان کنیم که خوشبختانه دانشگاه آنکارا دارای رتبه 401-450 در زمینه علوم پزشکی است. همین عامل هم باعث شده تا مدرک آن اعتبار بالایی داشته باشد. 

تصویر 3 از دانشگاه آنکارا

شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا 

حال که با برتری‌ها و البته مزیت‌های این مرکز علمی آشنا شده‌اید، بدون شک شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا برایتان به یک سؤال اساسی بدل می‌شود.

در این زمینه باید عنوان کنیم که این مرکز یک دانشگاه دولتی است. به همین جهت غالباً آن دسته از دانشجویان بین‌المللی در آن پذیرش می‌شوند که از لحاظ تحصیلی رزومه مناسبی داشته باشند. 

نخستین گام در این زمینه داشتن معدل مناسب در دوره تحصیل متوسطه است. پس از آن باید حتماً امتیاز 50 را در آزمون ملی یوس (YOS ) به دست آورید.

البته شما می‌توانید به‌جای آن در یکی از آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT, ACT, BA  ABITURE   و… هم شرکت کرده و نمره قبولی را در یکی از آنها به دست آورید.

پذیرش در دانشگاه آنکارا به امتیاز 1-4 در آزمون ABITURE  یا حداقل امتیاز 24 در آزمون ACT  یا حداقل امتیاز کل 1100  و امتیاز 650 ریاضی در آزمون SAT نیاز دارد.

در کنار این موارد شما باید مدرک معتبر مبنی بر گذراندن دوره یا تسلط به زبان ترکی و انگلیسی را ارائه دهید. با داشتن این شرایط، می‌تواند درخواست پذیرش خود را به دانشگاه آنکارا ارائه دهید.

در نظر داشته باشید که در این میان داشتن سابقه  تحقیقات علمی، مقالات منتشر شده و… می‌تواند یک امتیاز مثبت برای پذیرش شما باشد. 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ترکیه

بسیاری از افراد بخش زیادی از شرایط مورد نظر برای تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه را دارند. با این حال نمی‌دانند چه مدارکی برای این امر نیز است.

در حالت کلی شما باید مدارک زیر را برای شروع فرایند پذیرش ارائه دهید.

 1. مدرک تحصیلی مقطع قبلی که به‌صورت رسمی به ترکی ترجمه شده است.
 2. ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی که به‌صورت رسمی به ترکی ترجمه شده است.
 3. کسب حداقل 2 از 4 در مقطع تحصیلی قبلی
 4. رزومه تحصیلی (شامل مقالات، پژوهش‌ها، کتاب‌ها، جوایزات علمی و..)
 5. توصیه نامه استاد
 6. نتایج آزمون‌هایی مانند SAT, ACT, BA  ABITURE و YOS    
 7. عکس صفحه گذرنامه
 8. ارائه اطلاعات دقیق در مورد ملیت و هویت

در نظر داشته باشید که بررسی این مدارک ممکن است مدتی طول بکشد. افزون بر این موارد در صورت پذیرش، ممکن است دانشگاه شما را برای مصاحبه حضوری دعوت کند. 

تصویر 4 از دانشگاه آنکارا

هزینه تحصیل در دانشگاه ankara

اگرچه دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی است، اما برای دانشجویان بین الملل، شهریه مشخصی دارد که باید به‌صورت ترمی پرداخت شود.

با این حال بسیاری از افراد اطلاعاتی در مورد این شهریه‌ها  ندارند. ما در ادامه این شهریه‌ها را به‌صورت جدول، خدمت شما عزیزان ارائه داده‌ایم.

در نظر داشته باشید که شهریه دانشگاه مطابق با زبان ارائه شده تغییر می‌کند. ما در ادامه شهریه مذکور برای هر دو زبان را در جداول جداگانه شرح داده‌ایم.

نام رشته (ارائه به زبان انگلیسی) شهریه (هزار لیر)
پزشکی 180
دندانپزشکی  120
داروسازی 112.5
دامپزشکی 82.5
حقوق 60
مهندسی کامپیوتر 67.5
مهندسی برق 67.5

 

نام رشته (ارائه به زبان ترکی) شهریه (هزار لیر)
پزشکی 120
دندانپزشکی  80
داروسازی 75
دامپزشکی 55
مامایی 30
پرستاری 30
اقتصاد 30

 

بورسیه دانشگاه آنکارا

نوع بورسیه‌های یک دانشگاه هم از دیگر موارد حائز اهمیت است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به آن توجه دارند. در واقع آن‌ها می‌خواهند، تا بخشی از هزینه‌های خود را به‌وسیله بورسیه‌های تحصیلی پوشش دهند.

همین عامل هم باعث می‌شود تا بسیاری از آنها، اولویت خود را با دانشگاه‌هایی قرار دهند که چنین شرایطی دارند.

خوشبختانه دانشگاه آنکارا هم از این لحاظ شرایط مناسبی دارد. این دانشگاه عضو برنامه‌هایی نظیر Erasmus ، IAU, EUA و UNICA است.

بر مبنا این برنامه فرایند تبادل دانشجو، ارائه کمک‌هزینه و … در چارچوب قوانین مدون و ایده‌آلی انجام می‌شود که برای اکثر افراد کارآمد است. البته خود دانشگاه هم هر ساله به 500 نفر از دانشجویان پذیرفته شده در آن، کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد. 

برخی از دانشکده‌های این دانشگاه هم کمک هزینه‌های ویژه خود را دارند. از جمله این دانشکده‌ها می‌توان به پزشکی، دندانپزشکی و حقوق اشاره کرد.

هر کدام از این دانشکده‌ها یک کمیسیون ویژه برای این امر در هیئت‌علمی خود دارند. در صورتی که درخواست شما در این هیئت تأیید شود، می‌توانند کمک‌هزینه مشخصی را به شما اختصاص دهند.

این کمیسیون، پاداش‌هایی را برای دانشجویان ممتاز هم در نظر می‌گیرد که کمک معیشتی برای آن‌ها خواهد بود. 

افزون بر این موارد، دانشگاه آنکارا اجازه کار ضمن تحصیل را به دانشجویان مقطع ارشد و دکترا می‌دهد. البته این اجازه باید به تأیید اداره کار و امور اجتماعی ترکیه برسد.

با این حال شما می‌توانید ضمن تحصیل، در برخی از کارهای رسمی هم مشغول شوید. از آن جایی که آنکارا به‌عنوان مرکز این کشور شناخته می‌شود، لذا موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی را در خود دارد. 

دانشگاه آنکارا را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین و البته ایده‌آل‌ترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل دانست. به نحوی که بیشتر متقاضیان تحصیل در ترکیه، آن را انتخاب می‌کنند.

با این حال اطلاعات عموم افراد در این زمینه اندک است. ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه‌های مختلفش را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.

با این حال اگر هنوز در این رابطه ابهامی داشته یا نیازمند راهنمایی بیشتر هستید، می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. 

پذیرش تحصیلی در ترکیه

تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها

امروزه بسیاری از جوانان با هدف تضمین آینده مالی و شغلی خود به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاهها هستند. با توجه به وجود رقابت سنگین و گاهی ناعادلانه در فرآیند برگزاری کنکور و این که دانشجویان برای ورود به دانشگاه بایستی مدتهای متمادی صرف آمادگی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاهها نمایند، عدم موفقیت در کنکور و یا عدم امکان تحصیل در دانشگاههای معتبر ممکن است موجب سرخوردگی و ناامیدی متقاضیان شود. از این رو بسیاری از والدین و دانش آموزان به فکر مهاجرت و تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌باشند.

 1. از مزایای تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاهها و بهترین رشته‌های پزشکی و مهندسی بدون شرکت در آزمون ورودی
 3. آشنایی با یک یا دو زبان خارجی که در مسیر موفقیت دانشجویان یک امر ضروری است.
 4. آشنایی با فرهنگها و افراد بیگانه
 5. امکان مراودات بین المللی به منظور اشتغال در کشورهای خارجی
 6. امکان مراودات بانکی بین المللی
 7. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در همان کشور و یا سایر کشورها

امکان اشتغال در داخل کشور پس از اتمام تحصیلات در صورتی که دانشگاه محل تحصیل مورد تایید وزارت بهداشت و یا علوم باشند.

کشور ترکیه از قدیم الایام با توجه به وجود پیوندهای قوی فرهنگی و نزدیکی به ایران، مقصد مورد علاقه ایرانیان به منظور گردشگری، تجارت، اشتغال، اقامت و … بوده است. همچنین به دلیل برخورداری از دانشگاههای معتبر و مطرح در سطح جهانی، به خصوص در سالهای اخیر تبدیل به یکی از محبوبترین مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی شده است.

مزایای تحصیل در کشور ترکیه عبارتند از:

 1. امکان پذیرش بدون آزمون در رشته‌های پزشکی و فنی مهندسی
 2. امکان تحصیل در دانشگاههایی با رتبه جهانی بالا
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در سایر کشورها
 4. هزینه‌های زندگی ارزانتر نسبت به سایر کشورها
 5. امکان اشتغال و ادامه تحصیل در ایران در صورت مورد تایید بودن دانشگاه
 6. نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران
 7. مراودات فرهنگی، بانکی و علمی با تمامی کشورهای جهان

در کدام دانشگاه ترکیه تحصیل کنم؟

هنگام انتخاب دانشگاه بایستی به موارد زیر توجه کرد:

 • شهر محل تحصیل و هزینه‌های زندگی در آن شهر
 • هزینه پذیرش
 • میزان شهریه
 • دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه
 • مورد تایید بودن یا نبودن توسط وزارت بهداشت و علوم
 •  رتبه جهانی و کشوری دانشگاه
 • دارا بودن رشته مورد نظر

رتبه بندی دانشگاههای ترکیه

امروزه چندین سیستم رتبه بندی برای دانشگاههای دنیا وجود دارد که هر کدام معیارها و ملاکهای خاص خود را برای مشخص کردن رنک (rank) دانشگاهها دارند، چنانچه یک دانشگاه در رتبه‌های زیر 1000 قرار داشته باشد، جزو دانشگاههای سطح بالای دنیا در نظر گرفته‌ می‌شود. 

وب سایت تومر آکادمی، به عنوان مرجع آموزش زبان ترکی استانبولی در ایران و واسطه برتر پذیرش تحصیلی در کشور ترکیه، رتبه بندی دانشگاههای ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاههای ترکیه

در زیر رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاه های ترکیه را مشاهده میکنید که بر اساس سیستمهای رتبه بندی QS، ISC و THE

RANK نام فارسی UNIVERSITY
THE ISC QS
501-600 801-900 477 کوچ Koç Unıversıty
601-800 601-700 501-510 فنی خاورمیانه Middle East Technical University
501-600 1401-1600 531-540 سابانجی Sabancı University
601-800 1001-1200 561-570 بیلکنت Bilkent University
601-800 601-700 601-650 فنی استانبول Istanbul Technical University
801-1000 801-900 701-750 بُعاز ایچی Boğaziçi University
601-800 501-600 801-1000 حاجت تپه Hacettepe University
1001-1200 501-600 801-1000 استانبول Istanbul University
+1201 501-600 1001-1200 آنکارا Ankara University
+1201 1001-1200 1001-1200 قاضی Gazi University
+1201 1201-1400 1001-1200 استانبول آیدن Istanbul Aydın University
1001-1200 1201-1400 1001-1200 یلدز تکنیک Yıldız Technical University
+1201 1401-1600 1201-1400 آک دنیز Akdeniz University
+1201 +2001 1201-1400 آنادولو Anadolu University
+1201 1001-1200 1201-1400 دوکوز ایلول Dokuz Eylül University
+1201 901-1000 1201-1400 اژه Ege University
+1201 1601-1800 1201-1400 فنی گبزه Gebze Technical University
+1201 1201-1400 1201-1400 استانبول بیلگی Istanbul Bilgi University
+1201 1401-1600 1201-1400 انستیتو تکنولوژی ازمیر Izmir Institute of Technology
+1201 801-900 1201-1400 مارمارا Marmara University
1001-1200 1401-1600 +1400 آتاتورک Atatürk University
+1201 1001-1200 +1400 چوکورورا Çukurova University
+1201 1201-1400 +1400 ارجییس Erciyes University
+1201 1801-2000 +1400 ساکاریا Sakarya University
+1201 1201-1400 مرسین Mersin University
+1201 1201-1400 دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب TOBB University of Economics and Technology
+1201 1201-1400 اولوداع Uludağ University
801-1000 1401-1600 باهچه شهیر Bahçeşehir University
+1201 1401-1600 مدیترانه شرقی Doğu Akdeniz Üniversitesi
+1201 1401-1600 قاضی آنتپ Gaziantep University
+1201 1401-1600 قاضی عثمان پاشا Gaziosmanpaşa University
+1201 1401-1600 کُجِعلی Kocaeli University
+1201 1401-1600 سلچوک Selçuk University
+1201 1401-1600 علوم سلامتی Sağlık Bilimleri Üniversitesi
+1201 1601-1800 آجی بادم Acıbadem University
+1201 1601-1800 آدی یامان Adıyaman University
+1201 1601-1800 باشکنت Başkent University
+1201 1601-1800 بینگل Bingöl University
401-500 1601-1800 چانکایا Çankaya University
+1201 1601-1800 فرات Fırat University
+1201 1601-1800 گیرِسون Giresun University
+1201 1601-1800 قفقاز Kafkas University
+1201 1601-1800 فنی کارادنیز Karadeniz Technical University
+1201 1601-1800 کارمان اوعلو Karmanoğlu Mehmetbey University
+1201 1601-1800 نجم الدین اربکان Necmettin Erbakan University
+1201 1601-1800 19 مایس On Dokuz Mayıs University
1001-1200 1601-1800 اوزیعین Özyeğin University
+1201 1601-1800 سینوپ Sinop University
+1201 1801-2000 آبانت Abant İzzet Baysal University
+1201 1801-2000 ارزینجان بینالی یلدرم Erzincan Binali Yıldırım
+1201 1801-2000 اسکی شهیر عثمان قاضی Eskişehir Osmangazi University
801-1000 1801-2000 مدنیت İstanbul Medeniyet University
+1201 1801-2000 مدیپول İstanbul Medipol University
+1201 1801-2000 کاتب چلبی İzmir Katip Çelebi University
+1201 1801-2000 سلیمان دمیرل Süleyman Demirel University
+1201 +2001 آدنان مندرس Adnan Menderes University
1001-1200 +2001 آتلم Atılım University
+1201 +2001 بالک اسیر Balıkesir University
1001-1200 +2001 بزم عالم واکف Bezmialem Vakıf University
1001-1200 +2001 دوزجه Düzce University
1001-1200 +2001 کارابوک Karabük University
+1501 +2001 یدی تپه Yeditepe University

 

لابراتوار تحقیقاتی رتبه بندی دانشگاهها دانشگاه فنی خاورمیانه (ODTÜ)، اسامی دانشگاههای برتر ترکیه در سال 2023 را بر اساس عملکرد آکادمیک به این شرح اعلام نموده است :

Bahçeşehir Üniversitesi 62 Koç Üniversitesi 1
Düzce Üniversitesi 63 Hacettepe Üniversitesi 2
Karabük Üniversitesi 64 Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ 3
Kırıkkale Üniversitesi 65 İstanbul Üniversitesi 4
Eskişehir Teknik Üniversitesi -ETÜ 66 İstanbul Teknik Üniversitesi – İTÜ 5
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – KSÜ 67 Ankara Üniversitesi 6
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 68 Sabancı üniversitesi 7
Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi – ATÜ 69 Gazi Üniversitesi 8
Konya Teknik Üniversitesi 70 Ege Üniversitesi 9
Trakya Üniversitesi 71 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 10
Ordu Üniversitesi 72 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa – İÜC 11
Afyon Kocatepe Üniversitesi – AKÜ 73 Gebze Teknik Üniversitesi 12
Bursa Teknik Üniversitesi 74 Yıldız Teknik Üniversitesi 13
Kadir Has Üniversitesi 75 Boğaziçi Üniversitesi 14
Hitit Üniversitesi 76 Marmara Üniversitesi 15
Aksaray Üniversitesi 77 Dokuz Eylül Üniversitesi – DEÜ 16
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi – KMÜ 78 Erciyes Üniversitesi 17
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 79 Atatürk Üniversitesi 18
Dicle Üniversitesi 80 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 19
İskenderun Teknik Üniversitesi 81 Fırat Üniversitesi 20
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 82 Karadeniz Teknik Üniversitesi – KTÜ 21
Adıyaman Üniversitesi 83 Selçuk Üniversitesi 22
Bartın Üniversitesi 84 Çukurova Üniversitesi 23
Hasan Kalyoncu Üniversitesi 85 Akdeniz Üniversitesi 24
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 86 Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi 25
Erzurum Teknik Üniversitesi 87 On dokuz Mayıs Üniversitesi – OMÜ 26
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 88 Acıbadem Mehmet Ali Aydılar Üniversitesi 27
Kastamonu Üniversitesi 89 Sakarya Üniversitesi 28
Yozgat Bozok Üniversitesi 90 Bursa Uludağ Üniversitesi 29
Balıkesir Üniversitesi 91 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 30
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 92 İnönü Üniversitesi 31
İzmir Ekonomi Üniversitesi- İEÜ 93 Çankaya Üniversitesi 32
Yaşar Üniversitesi 94 Kocaeli Üniversitesi 33
Giresun Üniversitesi 95 Süleyman Demirel Üniversitesi 34
Uşak Üniversitesi 96 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 35
Çankırı Karatekin Üniversitesi 97 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 36
Munzur Üniversitesi 98 İstanbul Medeniyet Üniversitesi 37
İstanbul Bilgi Üniversitesi 99 Sağlık Bilimleri Üniversitesi 38
Siirt Üniversitesi 100 Anadolu Üniversitesi 39
Galatasaray Üniversitesi 101 Van Yüzüncü yıl Üniversitesi 40
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 102 Gaziantep Üniversitesi 41
İstinye Üniversitesi 103 Mersin Üniversitesi 42
Sinop Üniversitesi 104 Abdullah Gül Üniversitesi 43
Biruni Üniversitesi 105 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 44
Kafkas Üniversitesi 106 İstanbul Medipol Üniversitesi 45
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 107 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi 46
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 108 Pamukkale Üniversitesi 47
Iğdır Üniversitesi 109 Yeditepe Üniversitesi 48
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 110 Manisa Celal Bayar Üniversitesi 49
Yalova Üniversitesi 111 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 50
Altınbaş Üniversitesi 112 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 51
İstanbul Arel Üniversitesi 113 Necmettin Erbakan Üniversitesi 52
Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi 114 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 53
Bayburt Üniversitesi 115 Adnan Menderes Üniversitesi 54
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 116 Başkent Üniversitesi 55
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 117 Harran Üniversitesi 56
Demiroğlu Bilim Üniversitesi 118 Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 57
Üsküdar Üniversitesi 119 Özyeğin Üniversitesi 58
Gümüşhane Üniversitesi 120 Bingöl Üniversitesi 59
Artvin Çoruh Üniversitesi 121 Çanakkale Üniversitesi 60
Piri Reis Üniversitesi 122 Atılım Üniversitesi 61

 

همانطور که قبلا ذکر شد مورد تایید بودن دانشگاه در داخل کشور یکی از مواردی است که در انتخاب دانشگاه حائز اهمیت می‌باشد. دانشجویانی که پس از تحصیل در رشته‌های پزشکی قصد بازگشت به کشور را دارند بایستی اطمینان حاصل نمایند که دانشگاه محل تحصیلشان در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.

مشاوره تحصیلی ترکیه

 

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند 2023-2024

 1. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 2. دانشگاه آجی بادم (Acıbadem Üniversitesi)
 3. دانشگاه آتاتورک (Ataturk Üniversitesi)
 4. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 5. دانشگاه باشکنت (Başkent Üniversitesi)
 6. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 7. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 8. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 9. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 10. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 11. دانشگاه آیدین (İstanbul Aydın Üniversitesi)
 12. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi)
 13. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 14. دانشگاه مرمره (Marmara Üniversitesi)
 15. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 16. دانشگاه اندوکوز مایس (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
 17. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشند سال 2023

 1. دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universitesi)
 2. دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)
 3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 4. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 5. دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 6. دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi)
 7. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 8. دانشگاه آنادولو (Anadolu Üniversitesi)
 9. دانشگاه آکدنیز (Akdeniz Üniversitesi)
 10. دانشگاه چانکایا (Çankaya Üniversitesi)
 11. دانشگاه چوکورووا (Çukurova Üniversitesi)
 12. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 13. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 14. دانشگاه ارجییس (Erciyes Üniversitesi)
 15. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 16. دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)
 17. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 18. موسسه فن آوری ازمیر (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
 19. دانشگاه کارابوک (Karabük Üniversitesi)
 20. دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi)
 21. دانشگاه یلدز تکنیک (Yıldız Teknik Üniversitesi)
 22. دانشگاه آلتنباش (Altınbaş Üniversitesi)
 23. دانشگاه آتلم (Atılım Üniversitesi)
 24. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 25. دانشگاه بیکنت (Beykent Üniversitesi)
 26. دانشگاه بیرونی (Biruni Üniversitesi)
 27. دانشگاه اسکی شهیر عثمان قاضی (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)
 28. دانشگاه استانبول بیلگی (İstanbul Bilgi Üniversitesi)
 29. دانشگاه گلیشیم استانبول (İstanbul Gelişim Üniversitesi)
 30. دانشگاه اوکان استانبول (İstanbul Okan Üniversitesi)
 31. دانشگاه ایستسنیه (İstinye Üniversitesi)
 32. دانشگاه اقتصاد ازمیر (İzmir Ekonomi Üniversitesi)
 33. دانشگاه کادیر هاس (Kadir Has Üniversitesi)
 34. دانشگاه کوجعلی (Kocaeli Üniversitesi)
 35. دانشگاه کاراتای (Karatay Üniversitesi)
 36. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 37. دانشگاه 19 مایس (On Dokuz Mayıs Üniversitesi)
 38. دانشگاه اوزیعین (Özyeğin Üniversitesi)
 39. دانشگاه رجب طیب اردوغان (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi)
 40. دانشگاه ساکاریا (Sakarya Üniversitesi)
 41. دانشگاه سلجوک (Selçuk Üniversitesi)
 42. دانشگاه اولوداع (Uludağ Üniversitesi)
 43. دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep Üniversitesi)

مشاوره تحصیل در کشور ترکیه

معرفی دوره های آموزشی جهت تحصیل در کشور ترکیه

اگر میخواهید آموزش زبان ترکی استانبولی را کامل و از صفر یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی مردم کشور ترکیه حرف بزنید ما در وب سایت تومر آکادمی این ویژگی را فراهم کرده ایم تا شما از این آموزش ها بهره مند شوید برای اینکار کافیست به بخش فروشگاه ما مراجعه نمایید.

و یا در زیر لیست چند دوره پر بازدید که حتما در طول مدت اموزش زبان ترکی استانبولی به دردتان میخورد را قرار دادیم :

سایر مقالات ما که میتواند برای شما مفید باشد عبارتند از :

 1. دانشگاه استانبول
 2. شرایط تحصیل در ترکیه
 3. نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه
 4. معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه
 5. معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

12 دیدگاه

 1. 1402-05-19

  سلام و خسته نباشید. ببخشید میشه راهنمایی کنید که چقدر طول میکشه تا از دانشگاه آنکارا پذیرش بگیرم؟ مدارک و اینا آمادس، چیکار باید بکنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • 1402-05-22

   با سلام خدمت شما
   اگر مدارک شما آماده باشه باید برای معادل سازی مدارک اقدام کنید و مراحل اخذ پذیرش رو انجام بدین. برای راهنمایی بیشتر لطفا با شماره 09149141046 تماس بگیرین. خیلی ممنونم

 2. 1402-05-23

  ببخشید میخواستم بدونم برای رشته الهیات میتونم در این دانشگاه ادامه تحصیل بدم؟

  • 1402-05-26

   با سلام
   بله دوست عزیز. امکان تحصیل شما در این دانشگاه فراهمه. آرزوی موفقیت داریم براتون

 3. 1402-05-28

  خیلی خیلی خوب بود این مقاله. کمک زیادی بهم کرد. سپاسگزارم از مجموعه تون

  • 1402-05-30

   با سلام
   خداروشکر که براتون مفید بوده دوست عزیز. خیلی ممنونم از نظر زیباتون

 4. 1402-06-02

  ممنون از مطالب خوبتون. میخواستم برای تحصیل در ترکیه با استاد عزیز جلسه مشاوره داشته باشم. ممنون میشم کمکم کنید.

  • 1402-06-05

   با سلام
   بله حتما؛ در خدمت هستیم. خواهشا با شماره 09149141046 تماس بگیرین. ممنون

 5. 1402-06-07

  سلام خدمت شما. سوالم این بود که برای تحصیل در رشته حقوق این دانشگاه مناسبه؟ یا دانشگاه بهتری هم میشه پیدا کرد؟ ممنون ازتون

  • 1402-06-12

   با سلام خدمت شما
   دوست عزیز دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته حقوق می باشد. در کنار آنکارا، دانشگاه های استانبول و آنادولو نیز مناسب است. سپاس

 6. 1402-09-23

  ممنونم از مطالب مفیدی که ارائه دادین. زنده باشین

 7. 1402-10-01

  خیلی ممنونم از اطلاعات فوق العادتون

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان کلیک کنید