دانشگاه استانبول

10 دیدگاه

همه چیز درباره دانشگاه استانبول

همه چیز درباره دانشگاه استانبول

اگر قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید، انتخاب‌های بسیاری پیش روی شما قرار دارد. اما شاید بتوان دانشگاه استانبول را یکی از بهترین و البته کارآمدترین مواردی دانست که اغلب دانشجویان تمایل زیادی به تحصیل در آن دارند. دلیل این موضوع قدمت بالا، کیفیت عالی تحصیل، رتبه و اعتبار جهانی مناسب، تنوع در رشته‌های تحصیلی، دسترسی راحت و… است.

همین عامل هم باعث شده تا این دانشگاه یکی از بهترین و البته ایده‌آل‌ترین انتخاب‌هایی باشد که پیش روی دانشجویان قرار می‌گیرد. با این وجود کم نیستند افرادی که هنوز در رابطه با این دانشگاه و البته جزئیات آن اطلاعات لازم را ندارند. ما سعی داریم تا در ادامه این مقاله، مرور واضحی بر روی دانشگاه استانبول داشته و جنبه‌های مختلفش را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. لذا اگر شما هم به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. 

معرفی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول را می‌توان به‌عنوان قدیمی‌ترین و البته شناخته شده‌ترین دانشگاه در ترکیه دانست. قدمت این دانشگاه به دوره عثمانی‌ها و حدود سال 1453 میلادی باز می‌گردد. البته در آن زمان عثمانی‌ها از اسامی مختلفی برای این دانشگاه استفاده می‌کردند. ولی بعد از روی کار آمدن آتاتورک و ایجاد تغییرات بنیادی در سیستم آموزش ترکیه طی سال 1933، نام این دانشگاه به استانبول تغییر یافت.

خود این دانشگاه 10 پردیس مختلف دارد. اما اصلی‌ترین آن در مرکز شهر استانبول و درون یک منطقه سرسبز و زیبا قرار دارد. ساختمان اصلی و البته محل این دانشگاه مربوط به وزارت دفاع ترکیه بود که ده سال قبل از تغییر نام، به دانشگاه واگذار شد. این ساختمان جنبه‌ای تاریخی داشته و نمای سنگی آن می‌تواند هر بیننده‌ای را مجذوب خود سازد. از طرفی دیگر فضای سبز و جذاب این دانشگاه، در نوع خود بی‌نظیر است.

این موارد در کنار دسترسی راحت به دانشگاه از طریق سیستم‌های حمل و نقل شهری باعث شده تا این مرکز برای متقاضیان تحصیل در ترکیه، بسیار منحصر به فرد باشد. هزینه‌های مناسب زندگی، کاهش هزینه حمل و نقل به دانشگاه، داشتن خوابگاه، شهریه‌های ایده‌آل و… همگی جزو مواردی است که باعث شده تا این دانشگاه به‌عنوان یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای دانشجویان ایرانی شناخته شود. 

تصویر شماره 1 دانشگاه استانبول

رشته‌های دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول به دلیل قدمت بالای خود، تعداد بسیار زیادی از رشته‌های مختلف را پوشش می‌دهد. این دانشگاه دارای 16 مؤسسه، 22 دانشکده و حدود 61 مرکز کاربردی و تحقیقاتی است. این مورد باعث شده تا این دانشگاه بتواند رشته‌های مختلفی را پوشش دهد که هر کدام از آنها متقاضیان خاص خود را دارند. در حالت کلی می‌توان گفت که دانشگاه استانبول تقریباً تمام رشته‌های مهم و الزامی را در خود داشته و به‌خوبی نیاز متقاضیان را پوشش می‌دهد. از جمله رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 1. پزشکی
 2. دندانپزشکی
 3. داروسازی
 4. فیزیک
 5. شیمی
 6. ژنتیک/ زیست شناسی سلولی مولکولی
 7. ریاضیات
 8. روزنامه نگاری
 9. سینما و تلویزیون/رادیو
 10. مهندسی برق و الکترونیک
 11. روابط بین‌الملل
 12. اقتصاد
 13. مدیریت منابع انسانی
 14. معماری
 15. بانکداری و امور مالی
 16. ارتباطات
 17. علوم سیاسی
 18. روان‌شناسی
 19. مدیریت اطلاعات
 20. طراحی شهری
 21. علوم اجتماعی
 22. مهندسی مکانیک
 23. فناوری اطلاعات
 24. و….

جایگاه دانشگاه استانبول در سطح بین‌المللی

بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه، تمایل دارند تا قبل از انتخاب یک مرکز آموزشی، ابتدا به اعتبار و جایگاه آن در سطح بین‌المللی دقت کنند. در حقیقت آن‌ها اولویت خود را بر روی دانشگاه‌هایی قرار می‌دهند که از لحاظ علمی، جایگاه و رتبه مناسبی داشته باشد. این مورد در یافتن موقعیت‌های شغلی رده بالا بعد از فارغ‌التحصیلی به آنها کمک می‌کند. خوشبختانه دانشگاه استانبول از این لحاظ شرایط بسیار مناسبی دارد.

به نحوی که بر پایه دو روش امتیازبندی  QS و THE، توانسته در رتبه 801 تا 1000 قرار گیرد. این مورد به نوبه خود آن را به‌عنوان یک مرکز علمی معتبر برای دانشگاه و متقاضیان این حوزه بدل کرده است. مازاد بر این، خود دانشگاه هم رتبه 4 در سطح ترکیه  و 26 در سطح دانشگاه‌های شمال آسیا و اروپای شرقی را دارد که این مورد نشان از اعتبار عالی و مناسب آن است.

این دانشگاه در برخی از حوزه‌ها، جایگاه ویژه‌ای دارد و دلیل این موضوع هم به‌کارگیری سیستم آموزشی ویژه، همکاری با اساتید مجرب، فراهم کردن امکانات مختلف و… است. برای مثال رتبه جهانی این دانشگاه برای رشته پزشکی 301-350، برای رشته‌های پیراپزشکی 342، برای رشته‌های هنر و علوم انسانی 451-500، برای رشته‌های علوم بیولوژیکی هم 401-450 است.

این فاکتور نشان‌دهنده توانایی خاص و منحصر به فرد این دانشگاه در برخی از حوزه‌های علمی است که آن را متمایز می‌کند. چنین عاملی هم موجب شده تا مدارک آن مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار گرفته و مدرک آن رتبه الف را دریافت کند. 

تصویر شماره 2 دانشگاه استانبول

شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی به شمار می‌آید. به همین جهت است که شرایط پذیرش آن برای دانشجویان بین‌المللی، اندکی دشوار است. با این حال اعتبار بالای آن موجب شده تا هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست ارسال کنند. در حالت کلی این دانشگاه برای پذیرش در مقطع کارشناسی، تنها آزمون YOS را قبول دارد.

بدین منظور هم صرفاً آن دسته از دانشجویانی پذیرش می‌شوند که موفق به دریافت امتیاز بالا از آن شده باشند. البته در حالت عمومی، شما به حداقل امتیاز 30 برای رشته‌های کاردانی و حداقل 40 برای رشته‌های کارشناسی جهت پذیرش نیاز دارید. 

افزون بر این موارد داشتن رزومه علمی قوی، موفقیت در آزمون‌های بین‌المللی و… از دیگر مواردی است که می‌تواند شانس موفقیت شما برای پذیرش در این دانشگاه را افزایش دهد. به همین جهت است که شما برای دریافت پذیرش در این دانشگاه (به‌ویژه در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) باید شرایط پایه مناسبی داشته باشید. 

البته شما به غیر از این آزمون می‌توانید از طریق روش‌های دیگری مانند پذیرش بدون آزمون و برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه با نام turkiyeburslari هم اقدام کنید. مازاد بر این شرایط دانشگاه برای مقاطع تحصیلی بالا، بسیار راحت‌تر است. به‌گونه‌ای که نتایج آزمون‌های دیگری مانند ALES  ، GMAT و GRE را هم قبول دارد .

البته شما بعد از پذیرش، می‌توانید از بورسیه‌های مختلف این دانشگاه برای تأمین هزینه‌های خود استفاده کنید. همچنین در صورت داشتن مشاوری دلسوز، روند این پذیرش هم برای شما ساده‌تر خواهد بود. 

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشگاه استانبول

عموماً مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشگاه استانبول، متناسب با شرایط افراد تغییر می‌کند. اما در حالت کلی شما به مدارک زیر برای شروع پروسه ثبت‌نام نیاز دارید. 

 • مدرک تحصیلی دوره‌های قبل (نیازمند ترجمه رسمی به زبان ترکی)
 • فرم درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی
 • ریز نمرات دوره‌های قبل (نیازمند ترجمه رسمی به زبان ترکی)
 • مدرک زبان انگلیسی یا زبان ترکی (بر حسب نوع رشته متفاوت است)
 • نتیجه آزمون یوس ترکیه
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (نیازمند ترجمه رسمی به زبان ترکی)
 • توصیه‌نامه از اساتید
 • رسید هزینه پرداخت شده برای پذیرش
 • مدارک بورسیه دانشگاه استانبول

در نظر داشته باشید که متناسب با شرایط و نوع درخواست شما، ممکن است دانشگاه اطلاعات دیگری را هم از شما درخواست کند. اما در حالت کلی این موارد کفایت می‌کند. 

هزینه تحصیل در دانشگاه استانبول

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه استانبول یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعاتی که ذهن بسیاری از مخاطبان را به سمت خود درگیر کرده است. اگرچه این دانشگاه یک مرکز علمی دولتی است، اما دانشجویان خارجی، ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل در برخی از رشته‌های آن هستند. البته این رویه در بسیاری از دانشگاه‌های خارجی هم صدق می‌کند.

اما باید عنوان کنیم که خوشبختانه دانشگاه استانبول، هزینه‌های نسبتاً معقولی دارد. افزون بر این موارد، هزینه تحصیل برای رشته‌های آن به زبان‌های ترکی و انگلیسی در اغلب موارد یکسان است. اما متأسفانه ظرفیت برای زبان انگلیسی کمتر است. در حالت کلی اغلب متقاضیان تحصیل در ترکیه، چند رشته محدود در حوزه پزشکی و تکنولوژی را می‌پسندند. به همین جهت ما هم در ادامه شهریه آن‌ها را خدمت شما ذکر کرده‌ایم.

 1. پزشکی: 80000 لیر
 2. دندانپزشکی: 50000 لیر
 3. داروسازی: 40000 لیر
 4. پرستاری: 9000 لیر
 5. دامپزشکی:14000
 6. مهندسی: 10000
 7. حقوق:8000
 8. معماری: 7500

بورسیه دانشگاه استانبول

بورسیه تحصیلی را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین و البته ایده‌آل‌ترین راهکارها برای پوشش هزینه‌های تحصیل در ترکیه دانست. به همین جهت است که اغلب متقاضیان تحصیل در ترکیه، به دنبال دانشگاه‌هایی هستند که بورسیه‌های مناسبی را ارائه دهند. خوشبختانه دانشگاه استانبول هم بورسیه‌های کارآمدی برای این افراد دارد. 

اولین مدل بورسیه‌های دانشگاه مختص به آن بوده و توسط کمیته ویژه دانشگاه، در مورد آن تصمیم گیری می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان برتر در نظر گرفته شده و می‌تواند یک کمک‌هزینه برای پرداخت شهریه باشد. 

از طرفی دیگر هم دولت ترکیه برای برخی از رشته‌ها، بورسیه تحصیلی را ارائه می‌دهد که مربوط به دوره‌های کارشناسی تا دکتر است. برنامه کمک‌هزینه‌ای ترکیه با نام Turkiye Burslari که برای هر دانشگاه متغیر بوده و متناسب با شرایط و البته رشته افراد تعیین می‌شود. اما در حالت کلی این بورسیه به‌صورت کمک‌هزینه کامل ارائه می‌شود. همین عامل هم باعث شده تا این دانشگاه شرایط بسیار ایده‌آلی را برای دانشجویان خود فراهم کرده باشد. 

دانشگاه استانبول را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین و البته ایده‌آل‌ترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل دانست. این دانشگاه رنکینگ عالی در سطح بین‌المللی دارد. از طرفی دیگر، کیفیت آموزش آن در سطح بالایی بوده و هزینه‌های آن هم بسیار معقول است.

این مورد باعث شده تا بیشتر متقاضیان تحصیل در ترکیه، این دانشگاه را انتخاب کنند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه‌های مختلفش را خدمت شما عزیزان بیان کنیم. با این حال اگر هنوز سؤال یا ابهامی در این زمینه دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید. 

پذیرش تحصیلی در ترکیه

تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها

امروزه بسیاری از جوانان با هدف تضمین آینده مالی و شغلی خود به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاهها هستند. با توجه به وجود رقابت سنگین و گاهی ناعادلانه در فرآیند برگزاری کنکور و این که دانشجویان برای ورود به دانشگاه بایستی مدتهای متمادی صرف آمادگی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاهها نمایند، عدم موفقیت در کنکور و یا عدم امکان تحصیل در دانشگاههای معتبر ممکن است موجب سرخوردگی و ناامیدی متقاضیان شود. از این رو بسیاری از والدین و دانش آموزان به فکر مهاجرت و تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌باشند.

 1. از مزایای تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاهها و بهترین رشته‌های پزشکی و مهندسی بدون شرکت در آزمون ورودی
 3. آشنایی با یک یا دو زبان خارجی که در مسیر موفقیت دانشجویان یک امر ضروری است.
 4. آشنایی با فرهنگها و افراد بیگانه
 5. امکان مراودات بین المللی به منظور اشتغال در کشورهای خارجی
 6. امکان مراودات بانکی بین المللی
 7. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در همان کشور و یا سایر کشورها

امکان اشتغال در داخل کشور پس از اتمام تحصیلات در صورتی که دانشگاه محل تحصیل مورد تایید وزارت بهداشت و یا علوم باشند.

کشور ترکیه از قدیم الایام با توجه به وجود پیوندهای قوی فرهنگی و نزدیکی به ایران، مقصد مورد علاقه ایرانیان به منظور گردشگری، تجارت، اشتغال، اقامت و … بوده است. همچنین به دلیل برخورداری از دانشگاههای معتبر و مطرح در سطح جهانی، به خصوص در سالهای اخیر تبدیل به یکی از محبوبترین مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی شده است.

مزایای تحصیل در کشور ترکیه عبارتند از:

 1. امکان پذیرش بدون آزمون در رشته‌های پزشکی و فنی مهندسی
 2. امکان تحصیل در دانشگاههایی با رتبه جهانی بالا
 3. امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در سایر کشورها
 4. هزینه‌های زندگی ارزانتر نسبت به سایر کشورها
 5. امکان اشتغال و ادامه تحصیل در ایران در صورت مورد تایید بودن دانشگاه
 6. نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران
 7. مراودات فرهنگی، بانکی و علمی با تمامی کشورهای جهان

در کدام دانشگاه ترکیه تحصیل کنم؟

هنگام انتخاب دانشگاه بایستی به موارد زیر توجه کرد:

 • شهر محل تحصیل و هزینه‌های زندگی در آن شهر
 • هزینه پذیرش
 • میزان شهریه
 • دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه
 • مورد تایید بودن یا نبودن توسط وزارت بهداشت و علوم
 •  رتبه جهانی و کشوری دانشگاه
 • دارا بودن رشته مورد نظر

رتبه بندی دانشگاههای ترکیه

امروزه چندین سیستم رتبه بندی برای دانشگاههای دنیا وجود دارد که هر کدام معیارها و ملاکهای خاص خود را برای مشخص کردن رنک (rank) دانشگاهها دارند، چنانچه یک دانشگاه در رتبه‌های زیر 1000 قرار داشته باشد، جزو دانشگاههای سطح بالای دنیا در نظر گرفته‌ می‌شود. 

وب سایت تومر آکادمی، به عنوان مرجع آموزش زبان ترکی استانبولی در ایران و واسطه برتر پذیرش تحصیلی در کشور ترکیه، رتبه بندی دانشگاههای ترکیه را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاههای ترکیه

در زیر رتبه بندی جهانی تعدادی از دانشگاه های ترکیه را مشاهده میکنید که بر اساس سیستمهای رتبه بندی QS، ISC و THE

RANK نام فارسی UNIVERSITY
THE ISC QS
501-600 801-900 477 کوچ Koç Unıversıty
601-800 601-700 501-510 فنی خاورمیانه Middle East Technical University
501-600 1401-1600 531-540 سابانجی Sabancı University
601-800 1001-1200 561-570 بیلکنت Bilkent University
601-800 601-700 601-650 فنی استانبول Istanbul Technical University
801-1000 801-900 701-750 بُعاز ایچی Boğaziçi University
601-800 501-600 801-1000 حاجت تپه Hacettepe University
1001-1200 501-600 801-1000 استانبول Istanbul University
+1201 501-600 1001-1200 آنکارا Ankara University
+1201 1001-1200 1001-1200 قاضی Gazi University
+1201 1201-1400 1001-1200 استانبول آیدن Istanbul Aydın University
1001-1200 1201-1400 1001-1200 یلدز تکنیک Yıldız Technical University
+1201 1401-1600 1201-1400 آک دنیز Akdeniz University
+1201 +2001 1201-1400 آنادولو Anadolu University
+1201 1001-1200 1201-1400 دوکوز ایلول Dokuz Eylül University
+1201 901-1000 1201-1400 اژه Ege University
+1201 1601-1800 1201-1400 فنی گبزه Gebze Technical University
+1201 1201-1400 1201-1400 استانبول بیلگی Istanbul Bilgi University
+1201 1401-1600 1201-1400 انستیتو تکنولوژی ازمیر Izmir Institute of Technology
+1201 801-900 1201-1400 مارمارا Marmara University
1001-1200 1401-1600 +1400 آتاتورک Atatürk University
+1201 1001-1200 +1400 چوکورورا Çukurova University
+1201 1201-1400 +1400 ارجییس Erciyes University
+1201 1801-2000 +1400 ساکاریا Sakarya University
+1201 1201-1400 مرسین Mersin University
+1201 1201-1400 دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب TOBB University of Economics and Technology
+1201 1201-1400 اولوداع Uludağ University
801-1000 1401-1600 باهچه شهیر Bahçeşehir University
+1201 1401-1600 مدیترانه شرقی Doğu Akdeniz Üniversitesi
+1201 1401-1600 قاضی آنتپ Gaziantep University
+1201 1401-1600 قاضی عثمان پاشا Gaziosmanpaşa University
+1201 1401-1600 کُجِعلی Kocaeli University
+1201 1401-1600 سلچوک Selçuk University
+1201 1401-1600 علوم سلامتی Sağlık Bilimleri Üniversitesi
+1201 1601-1800 آجی بادم Acıbadem University
+1201 1601-1800 آدی یامان Adıyaman University
+1201 1601-1800 باشکنت Başkent University
+1201 1601-1800 بینگل Bingöl University
401-500 1601-1800 چانکایا Çankaya University
+1201 1601-1800 فرات Fırat University
+1201 1601-1800 گیرِسون Giresun University
+1201 1601-1800 قفقاز Kafkas University
+1201 1601-1800 فنی کارادنیز Karadeniz Technical University
+1201 1601-1800 کارمان اوعلو Karmanoğlu Mehmetbey University
+1201 1601-1800 نجم الدین اربکان Necmettin Erbakan University
+1201 1601-1800 19 مایس On Dokuz Mayıs University
1001-1200 1601-1800 اوزیعین Özyeğin University
+1201 1601-1800 سینوپ Sinop University
+1201 1801-2000 آبانت Abant İzzet Baysal University
+1201 1801-2000 ارزینجان بینالی یلدرم Erzincan Binali Yıldırım
+1201 1801-2000 اسکی شهیر عثمان قاضی Eskişehir Osmangazi University
801-1000 1801-2000 مدنیت İstanbul Medeniyet University
+1201 1801-2000 مدیپول İstanbul Medipol University
+1201 1801-2000 کاتب چلبی İzmir Katip Çelebi University
+1201 1801-2000 سلیمان دمیرل Süleyman Demirel University
+1201 +2001 آدنان مندرس Adnan Menderes University
1001-1200 +2001 آتلم Atılım University
+1201 +2001 بالک اسیر Balıkesir University
1001-1200 +2001 بزم عالم واکف Bezmialem Vakıf University
1001-1200 +2001 دوزجه Düzce University
1001-1200 +2001 کارابوک Karabük University
+1501 +2001 یدی تپه Yeditepe University

 

لابراتوار تحقیقاتی رتبه بندی دانشگاهها دانشگاه فنی خاورمیانه (ODTÜ)، اسامی دانشگاههای برتر ترکیه در سال 2023 را بر اساس عملکرد آکادمیک به این شرح اعلام نموده است :

Bahçeşehir Üniversitesi 62 Koç Üniversitesi 1
Düzce Üniversitesi 63 Hacettepe Üniversitesi 2
Karabük Üniversitesi 64 Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ 3
Kırıkkale Üniversitesi 65 İstanbul Üniversitesi 4
Eskişehir Teknik Üniversitesi -ETÜ 66 İstanbul Teknik Üniversitesi – İTÜ 5
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi – KSÜ 67 Ankara Üniversitesi 6
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 68 Sabancı üniversitesi 7
Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi – ATÜ 69 Gazi Üniversitesi 8
Konya Teknik Üniversitesi 70 Ege Üniversitesi 9
Trakya Üniversitesi 71 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 10
Ordu Üniversitesi 72 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa – İÜC 11
Afyon Kocatepe Üniversitesi – AKÜ 73 Gebze Teknik Üniversitesi 12
Bursa Teknik Üniversitesi 74 Yıldız Teknik Üniversitesi 13
Kadir Has Üniversitesi 75 Boğaziçi Üniversitesi 14
Hitit Üniversitesi 76 Marmara Üniversitesi 15
Aksaray Üniversitesi 77 Dokuz Eylül Üniversitesi – DEÜ 16
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi – KMÜ 78 Erciyes Üniversitesi 17
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 79 Atatürk Üniversitesi 18
Dicle Üniversitesi 80 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 19
İskenderun Teknik Üniversitesi 81 Fırat Üniversitesi 20
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 82 Karadeniz Teknik Üniversitesi – KTÜ 21
Adıyaman Üniversitesi 83 Selçuk Üniversitesi 22
Bartın Üniversitesi 84 Çukurova Üniversitesi 23
Hasan Kalyoncu Üniversitesi 85 Akdeniz Üniversitesi 24
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 86 Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi 25
Erzurum Teknik Üniversitesi 87 On dokuz Mayıs Üniversitesi – OMÜ 26
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 88 Acıbadem Mehmet Ali Aydılar Üniversitesi 27
Kastamonu Üniversitesi 89 Sakarya Üniversitesi 28
Yozgat Bozok Üniversitesi 90 Bursa Uludağ Üniversitesi 29
Balıkesir Üniversitesi 91 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 30
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 92 İnönü Üniversitesi 31
İzmir Ekonomi Üniversitesi- İEÜ 93 Çankaya Üniversitesi 32
Yaşar Üniversitesi 94 Kocaeli Üniversitesi 33
Giresun Üniversitesi 95 Süleyman Demirel Üniversitesi 34
Uşak Üniversitesi 96 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 35
Çankırı Karatekin Üniversitesi 97 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi 36
Munzur Üniversitesi 98 İstanbul Medeniyet Üniversitesi 37
İstanbul Bilgi Üniversitesi 99 Sağlık Bilimleri Üniversitesi 38
Siirt Üniversitesi 100 Anadolu Üniversitesi 39
Galatasaray Üniversitesi 101 Van Yüzüncü yıl Üniversitesi 40
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 102 Gaziantep Üniversitesi 41
İstinye Üniversitesi 103 Mersin Üniversitesi 42
Sinop Üniversitesi 104 Abdullah Gül Üniversitesi 43
Biruni Üniversitesi 105 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 44
Kafkas Üniversitesi 106 İstanbul Medipol Üniversitesi 45
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 107 Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi 46
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 108 Pamukkale Üniversitesi 47
Iğdır Üniversitesi 109 Yeditepe Üniversitesi 48
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 110 Manisa Celal Bayar Üniversitesi 49
Yalova Üniversitesi 111 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 50
Altınbaş Üniversitesi 112 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 51
İstanbul Arel Üniversitesi 113 Necmettin Erbakan Üniversitesi 52
Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi 114 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 53
Bayburt Üniversitesi 115 Adnan Menderes Üniversitesi 54
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 116 Başkent Üniversitesi 55
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 117 Harran Üniversitesi 56
Demiroğlu Bilim Üniversitesi 118 Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 57
Üsküdar Üniversitesi 119 Özyeğin Üniversitesi 58
Gümüşhane Üniversitesi 120 Bingöl Üniversitesi 59
Artvin Çoruh Üniversitesi 121 Çanakkale Üniversitesi 60
Piri Reis Üniversitesi 122 Atılım Üniversitesi 61

 

همانطور که قبلا ذکر شد مورد تایید بودن دانشگاه در داخل کشور یکی از مواردی است که در انتخاب دانشگاه حائز اهمیت می‌باشد. دانشجویانی که پس از تحصیل در رشته‌های پزشکی قصد بازگشت به کشور را دارند بایستی اطمینان حاصل نمایند که دانشگاه محل تحصیلشان در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.

مشاوره تحصیلی ترکیه

 

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند 2023-2024

 1. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 2. دانشگاه آجی بادم (Acıbadem Üniversitesi)
 3. دانشگاه آتاتورک (Ataturk Üniversitesi)
 4. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 5. دانشگاه باشکنت (Başkent Üniversitesi)
 6. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 7. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 8. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 9. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 10. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 11. دانشگاه آیدین (İstanbul Aydın Üniversitesi)
 12. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi)
 13. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 14. دانشگاه مرمره (Marmara Üniversitesi)
 15. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 16. دانشگاه اندوکوز مایس (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
 17. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)

لیست دانشگاههای ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشند سال 2023

 1. دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universitesi)
 2. دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)
 3. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi)
 4. دانشگاه کوچ (Koç Üniversitesi)
 5. دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 6. دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi)
 7. دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)
 8. دانشگاه آنادولو (Anadolu Üniversitesi)
 9. دانشگاه آکدنیز (Akdeniz Üniversitesi)
 10. دانشگاه چانکایا (Çankaya Üniversitesi)
 11. دانشگاه چوکورووا (Çukurova Üniversitesi)
 12. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)
 13. دانشگاه اژه (Ege Üniversitesi)
 14. دانشگاه ارجییس (Erciyes Üniversitesi)
 15. دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)
 16. دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)
 17. دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)
 18. موسسه فن آوری ازمیر (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
 19. دانشگاه کارابوک (Karabük Üniversitesi)
 20. دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi)
 21. دانشگاه یلدز تکنیک (Yıldız Teknik Üniversitesi)
 22. دانشگاه آلتنباش (Altınbaş Üniversitesi)
 23. دانشگاه آتلم (Atılım Üniversitesi)
 24. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir Üniversitesi)
 25. دانشگاه بیکنت (Beykent Üniversitesi)
 26. دانشگاه بیرونی (Biruni Üniversitesi)
 27. دانشگاه اسکی شهیر عثمان قاضی (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)
 28. دانشگاه استانبول بیلگی (İstanbul Bilgi Üniversitesi)
 29. دانشگاه گلیشیم استانبول (İstanbul Gelişim Üniversitesi)
 30. دانشگاه اوکان استانبول (İstanbul Okan Üniversitesi)
 31. دانشگاه ایستسنیه (İstinye Üniversitesi)
 32. دانشگاه اقتصاد ازمیر (İzmir Ekonomi Üniversitesi)
 33. دانشگاه کادیر هاس (Kadir Has Üniversitesi)
 34. دانشگاه کوجعلی (Kocaeli Üniversitesi)
 35. دانشگاه کاراتای (Karatay Üniversitesi)
 36. دانشگاه مدیپول (Medipol Üniversitesi)
 37. دانشگاه 19 مایس (On Dokuz Mayıs Üniversitesi)
 38. دانشگاه اوزیعین (Özyeğin Üniversitesi)
 39. دانشگاه رجب طیب اردوغان (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi)
 40. دانشگاه ساکاریا (Sakarya Üniversitesi)
 41. دانشگاه سلجوک (Selçuk Üniversitesi)
 42. دانشگاه اولوداع (Uludağ Üniversitesi)
 43. دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep Üniversitesi)

مشاوره تحصیل در کشور ترکیه

معرفی دوره های آموزشی جهت تحصیل در کشور ترکیه

اگر میخواهید آموزش زبان ترکی استانبولی را کامل و از صفر یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی مردم کشور ترکیه حرف بزنید ما در وب سایت تومر آکادمی این ویژگی را فراهم کرده ایم تا شما از این آموزش ها بهره مند شوید برای اینکار کافیست به بخش فروشگاه ما مراجعه نمایید.

و یا در زیر لیست چند دوره پر بازدید که حتما در طول مدت اموزش زبان ترکی استانبولی به دردتان میخورد را قرار دادیم :

سایر مقالات ما که میتواند برای شما مفید باشد عبارتند از :

 1. دانشگاه آنکارا
 2. شرایط تحصیل در ترکیه
 3. نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه
 4. معرفی بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه
 5. معرفی بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

10 دیدگاه

 1. 1402-05-19

  سلام خدمت مجموعه تومر آکادمی. اولا خیلی ممنون از مطالب خیلی خوبتون که چیزای زیادی به من یاد داد. دوما اینکه میخواستم بدونم برای تحصیل در دانشگاه استانبول، نمره هام باید چجوری باشه؟ شریط خاصی داره؟

  • 1402-05-22

   با سلام
   تمامی دانشگاه های دنیا هر کدام شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو دارن و دانشگاه استانبول هم یکی از شاخص ترین دانشگاه های ترکیه است. بنابراین نمره های شما باید سطح خوب رو به بالایی داشته باشن. برای اطلاعات بیشتر لطفا با شماره 09149141046 تماس بگیرین. متشکرم

 2. 1402-05-23

  این مقاله در انتخاب این دانشگاه برای ادامه تحصیلم خیلی خیلی کمکم کرد. ممنونم از این مجموعه بزرگ. پایدار باشید

  • 1402-05-26

   با سلام
   بسیار عالی! این بهترین اتفاق ممکن است. خداروشکر که تونستیم به شما در این مسیر کمکی برسونیم. بسیار ممنون

 3. 1402-05-28

  سلام خدمت استاد عزیز. میخواستم در مورد تحصیل در این دانشگاه مشاوره بگیرم. میشه شمارتونو داشته باشم؟ ممنون ازتون

  • 1402-05-30

   با سلام خدمت شما
   بله حتما جناب عمری. میتونین با 09149141046 تماس بگیرین. در خدمت شما هستیم

 4. 1402-06-02

  سلام ببخشید برای تحصیل رشته مدیریت، این دانشگاه مناسب هستش؟

  • 1402-06-05

   با سلام
   بله دوست عزیز. این دانشگاه یکی از بهترین ها در این حوزه می باشد. آرزوی موفقیت داریم براتون

 5. 1402-06-07

  چقد خوب بود این مطلب. ممنونم از استاد عزیز. فوق العاده بود

  • 1402-06-12

   با سلام
   خداروشکر که پسندیدین. متشکرم از شما

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان کلیک کنید